אימון המוח למניעת הידרדרות קוגניטיבית

הידרדרות קוגניטיבית היא, במילים פשוטות יותר, ירידה בביצועי המוח שלנו. נהגנו לחשוב שאותה הידרדרות היא הכרח בלתי-נמנע של הגיל, אבל ככל שהמחקרים מתפתחים ואנחנו לומדים יותר על המוח, אנחנו יודעים שזה כבר לא תהליך שלא ניתן לעצירה. אימון המוח הוא המפתח לעצירת ההידרדרות הקוגניטיבית שלנו.

מאפייני ההידרדרות הקוגניטיבית

הידרדרות קוגניטיבית היא תהליך הדרגתי של המוח, ויש לה ביטויים שונים, חלקם ברורים מאוד וחלקם מעט יותר חמקמקים. ירידה ביכולות הקשב והריכוז או ביכולות הלמידה שלנו, למשל, היא תופעה המאפיינת הידרדרות קוגניטיבית, אבל גם נערים בגיל ההתבגרות! בגלל שקשה לפעמים לשים את האצבע על התופעות המאפיינות את ההידרדרות הקוגניטיבית, לעתים לוקח זמן עד שעולים על זה שבכלל ישנה בעיה.

בעיה חשובה שמאפיינת הידרדרות קוגניטיבית היא ירידה בזיכרון, הן לטווח ארוך והן לטווח קצר. יכול להיות שאנחנו פוגשים אדם שאנחנו יודעים שאנחנו מכירים, אבל איננו מצליחים להיזכר בשם שלו. אכן, אפשר לתרץ את זה בכך שדעתנו מוסחת או שהאדם או שמו לא הותירו עלינו רושם. אבל אם אנחנו רואים שמדובר בתופעה מתמשכת, אפשר גם לחשוד שהגורם הוא הידרדרות קוגניטיבית.

מאפיין נוסף הוא ירידה במהירות החשיבה ובמהירות התגובה שלנו. אם לוקח לנו זמן להגיב לשאלות שאנחנו נשאלים או אם אנחנו מבחינים שבמהלך הנהיגה היכולת שלנו להגיב למצבים מסוכנים מופחתת, ייתכן שהידרדרות קוגניטיבית היא הסיבה לכך. ביטוי נוסף הקשור לכך הוא ירידה ביכולת שלנו לשלוף מידע מהזיכרון שלנו - גם אם אנחנו יודעים משהו, פתאום קשה לנו "לזמן" את המידע כשהוא נצרך מאיתנו.

כיצד אפשר לטפל במצב של הידרדרות קוגניטיבית?

ישנם פתרונות רבים לבעיה זו, וככל שנקדים לטפל בה כך נוכל להאריך את התפקוד התקין של יכולותינו השכליות. אחת מ"תרופות הסבתא" לבעיות קוגניטיביות היא למידה של שפה חדשה - אם ישנה שפה שתמיד רצינו ללמוד ולא היה לנו זמן, עכשיו כדאי להתחיל. ככל שאנחנו יודעים יותר שפות, ככה אנחנו מפחיתים את הסיכוי להידרדרות קוגניטיבית!

בימינו, בגלל שהמודעות לבעיות של זיכרון וחשיבה גדלה משמעותית, ישנם מכונים וחברות שהוקמו במטרה לעזור לנו למנוע הידרדרות קוגניטיבית ולהילחם בתופעות המאפיינות אותה באמצעות אימון למוח. אלו יציעו לנו מגוון של קורסים וטכניקות שאם נתמיד בהן נוכל להבחין בשיפור ביכולות שלנו.

הטכנולוגיה של ימינו מציעה לנו גם שירותי אימון ממוחשבים למוח. אם באמצעות משחקי מחשב הבוחנים את הזיכרון של השחקן, ואם באמצעות תוכנות שפותחו במיוחד כדי להתמודד עם התופעות של הידרדרות קוגניטיבית והבטחת איכות המוח שלנו. פעילויות מסוימות יהיו בקבוצות ואילו אחרות יהיו אישיות.

לאלו מאיתנו הזקוקים לכך ממש, ישנם מוסדות שאף מציעים שירותי מאמן אישי לשיפור החשיבה. מאמן זה יכול להיפגש איתנו בקליניקה שלו, אבל הוא גם יכול להגיע אלינו הביתה, לשוחח איתנו בטלפון או באמצעות תוכנות מחשב. היתרון הוא שיש מישהו שדואג למעקב ולביקורת על ההתקדמות שלנו.

אם נטפל בבעיות ההידרדרות הקוגניטיבית שלנו, אנחנו לא צריכים לדאוג. מחקרים רבים מראים כי במהלך השנים האחרון חלה ירידה יחסית בבעיות קוגניציה בקרב מבוגרים בעולם המערבי. הסיבה העיקרית היא, כמובן, אימוני המוח המבטיחים את איכות החשיבה שלנו.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.