בחירת בית מוגן לחולי אלצהיימר - מדריך מקוצר

מציאת בית מוגן לחולי אלצהיימר אינה שונה מהותית מאיתור בית אבות לבעליי תפקוד שונה (עצמאיים, תשושים,סיעודיים וכו).

התהליך הוא זהה עקרונית וכולל הגדרת צרכיו ורצונותיו של החולה, בחינת מספר חלופות אפשריות ולבסוף בחירת הבית האופטימלי.

מכיוון שהחולה עצמו מן הסתם אינו יכול לבצע את התהליך יש לעשות זאת עבורו על ידי נאמן שלו.

ברוב המקרים זה יהיה קרוב משפחה/ לעתים יש צורך למנות אדם או גוף חיצוני.

חשוב להדגיש כי למרות שהדייר אינו מקבל ההחלטה יש להתייחס אליו כלקוח לכל דבר ועניין על כל המשתמע מכך.

כך למשל יש להבין שחולי אלצהיימר רחוקים מלהיות קבוצה הומוגנית. ככלל המחלה מתחלקת לשלושה שלבים וחשוב להבין ככל שניתן באיזה שלב נימצא החולה ומה חומרת מחלתו. אין חולה אלצהיימר אחד דומה לחברו. יש להתייחס באמפתיה מלאה ולאפיין את מצבו, ואת צרכיו ואת רצונותיו הייחודיים של החולה-הלקוח.

ניתן וצריך לעשות זאת על ידי למידה מקיפה של מצבו ואורח חייו של החולה בהווה ובעבר. ככל שהדבר אפשרי יש לדבר איתו ולהקשיב לו. חשוב להכיר את החולה-לקוח ואת סביבתו בצורה מרבית.

בנוסף, יש ללמוד את משאלותיהם של קרובי החולה. כך לדוגמה באם הם יבואו לבקר, נגישות לבית האבות תהווה גורם חשוב בבחירת הבית. לאחר שאפיינו את צורכי הלקוח ומשפחתו נשאלת השאלה מה הבית שיענה על מירב אותם צרכים?

הבית המתאים חייב, כתנאי ראשוני, להיות בעל רישיון מטעם משרד הבריאות כבית אבות לתשושי נפש.

ניתן לקבל רשימה של בתים אלו באתר משרד הבריאות (לאתר לחץ כאן)

מאפיין נוסף חשוב של הבית, שהוא אמור להיות סגור (מוגן) זאת כדי להימנע מיציאה בלתי מבוקרת של דיירים משעריו.

הבית מצדו ידרוש איבחון קוגניטיבי כתנאי כניסה אליו. ניתן לעבור איבחון זה על ידי גריאטר,פסיכוגריאטר או פסיכיאטר מוסמכים בהתאם.

כיוון שמחלת האלצהיימר לצערינו מוגדרת כמגפה של המאה הנוכחית

קיים הצע גדל והולך של בתים המציעים את שרותיהם. קיים שוני בין בית לבית . יש לבחון בקפידה מאפיינים של כל בית אבות כגון:מקום גאוגרפי,נגישות,גודל הבית ומספר דייריו , המבנה הפיזי,גינות ושטחים ירוקים, סביבה אורבנית או סאבאורבנית,המרקם החברתי-תרבותי של הדיירים,אנשי הצוות,מגוון השרותים המוצעים ועוד. חשוב לזכור,חולה אלצהיימר לפי הגדרתו הוא אדם חסר ישע - תלוי בזולת . משום כך לאיכות הטיפול על כל מרכיביו משמעות חשובה ביותר. יש לבדוק שם ומוניטין,לקיים ראיונות עם חתך של אנשי צוות,משפחות וגם דיירים.חשוב לבדוק לא רק את איכות הטיפול של הבית אלא גם את יכולתו להעניק ללקוח חולה האלצהיימר איכות חיים מרבית. לדוגמה לעסוק בדברים החביבים עליו,לתקשר עם דיירים ואנשי צוות או להלך לו בשלווה בגינה ולהנות מסביבה ירוקה .

בית אבות לחולי אלצהיימר הינו גוף כלכלי הגובה תשלום עבור שרותיו . מימון שהייה לאנשים תשושי נפש יכול להיתבצע על ידי סיוע חלקי או מלא באמצעות משרד הבריאות או במימון פרטי.יש לברר מה מדיניות בית האם הוא מקבל רק מימון פרטי או גם מימון ממשלתי(קוד)

יש להפנים כי אין בית אבות אידיאלי , יש את הבית האופטימלי כזה שיענה על מירב הצרכים והרצונות של הלקוח(החולה ומשפחתו)

לאחר כניסת הקשיש לבית האבות יש לקיים ביקורת ובקרת אכות נאותה . כלקוח משלם זכותו של חולה אלצהיימר לעמוד ולקבל את המגיע לו.נאמנו או נאמניו אמורים לסיע לו בכך.

בקרת איכות יעילה תבטיח שכל מערכות ומשאבי הבית יעניקו לא רק איכות טיפול אלא גם איכות חיים מירבית לדייר-צרכן השירות.

תהליך בחירת בית אבות לחולי אלצהיימר הכולל סקר שווקים מקיף ואיכותי תכליתו מציאת סביבת מגורים הולמת לתקופה ארוכה ככל שניתן.מכך יצאו נשכרים לא רק הקשיש אלא גם משפחתו ויקיריו.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.