בית אבות לחולי אלצהיימר

בחירת בית אבות היא משימה לא פשוטה, ובטח ובטח כאשר הקשיש עבורו מחפשים מוסד מתאים חולה באלצהיימר. המעבר לבית אבות מלווה פעמים רבות ברגשות אשם של הילדים והמשפחה, ובתחושות קשות מצד הקשיש עצמו. לעיתים, כמו במקרה של חולי אלצהיימר, זוהי אחת הברירות היחידות.

מהו בית אבות ומהו אלצהיימר?

בית אבות הוא פתרון דיור למבוגרים/ קשישים אשר נזקקים לרמה מסוימת של עזרה רפואית או סיוע בתפקוד ובהתנהלות היומיומית. בעוד בתי דיור מוגן יהוו לרוב פתרון מוצלח למבוגרים עצמאיים ומתפקדים, אל בתי האבות יגיעו אלו שהתפקוד העצמאי שלהם אינו שלם, ואלו הזקוקים לתמיכה סיעודית חלקית או מלאה.

בין הזקוקים לתמיכה, בדרגות שונות על פי שלבי המחלה, הם חולי האלצהיימר. אלצהיימר היא מחלה סופנית הפוגעת בתאי המוח ולכן פוגעת בתפקוד. בשלבי המחלה הראשונים התופעות הן לרוב שכחה ובעיות זיכרון, אשר הולכות ומחמירות. עם הזמן, הפגיעה בתאי המוח הופכת גם את התפקוד היומיומי ללקוי.

חולי אלצהיימר מתקדמים מגיעים למצבים בהם השליטה על הסוגרים נפגעת, היכולת לבצע את הפעולות הבסיסיות ביותר נפגמת, וגם היכולת להבחין במציאות, להבין היכן הם נמצאים, מי הם ומי הסובבים אותם. משלב מסוים של המחלה לא יכול חולה אלצהיימר להתקיים ללא עזרה צמודה.

משפחות רבות של חולי אלצהיימר משתדלות להשאיר את החולה בסביבתו המוכרת, ולדאוג לטיפול סיעודי צמוד. עבור רבים, בעיקר כאשר היקף הטיפול הופך להיות 24 שעות ביממה, הנטל הכספי כבד מדי. שיקול הסביבה המוכרת הופך גם הוא לחסר טעם כאשר בשלבי המחלה המתקדמים החולה כבר כלל לא מזהה את סביבתו. במצבים כאלו, פונים רבים אל בתי אבות מיוחדים לחולי אלצהיימר.

בתי אבות לחולי אלצהיימר

לא כל בית אבות מתאים לטיפול בחולי אלצהיימר. יש לוודא שמדובר בבית אבות עם מחלקה סיעודית מתאימה ועם מודעות לצרכיו המיוחדים של חולה האלצהיימר. ההגדרה הרפואית של חולה אלצהיימר היא תשוש נפש, ובבתי אבות רבים ישנן מחלקות סיעודיות לתשושי נפש. לפני קבלת ההחלטה על בית אבות זה או אחר, ישנם מספר דברים אותם כדאי לבדוק:

  • רישיון – בית אבות המיועד לטיפול בחולי אלצהיימר חייב להיות מורשה לכך מטעם משרד הבריאות.
  • פיקוח – יש לוודא שהמוסד נמצא בפיקוח של משרד הבריאות ומשרד הרווחה, בו מחוייבים כל בתי האבות המורשים.
  • עזרה רפואית – על בית האבות או המחלקה המיועדת להיות מאויישים בעזרה רפואית וסיעודית 24 שעות ביממה.
  • מחלקה סגורה – אצל חולי אלצהיימר רבים נפוץ מצב של שוטטות – כיוון שאינם מזהים את סביבתם ולוקים בדמנציה (שיטיון), הם עלולים לשוטט מבלי לדעת באמת היכן הם נמצאים ופשוט ללכת לאיבוד או להביא עצמם לכדי סכנה. מחלקה המיועדת למגורים של חולי אלצהיימר חייבת להיות מחלקה סגורה שלא תאפשר לחולים לצאת ולהסתובב ללא השגחה.
  • סדר יום קבוע – אצל חולי אלצהיימר, שמירה על סדר יום מובנה וברור חשובה מאוד, ובתוך סדר היום ישנן שעות קבועות לפעולות יומיומיות כמו מקלחת, ארוחות וכדומה. כל אלו צריכים להתבצע, על פי מידת החומרה של המחלה, בסיוע של מטפלים צמודים.
  • אנשי מקצוע רלוונטיים – בית אבות לחולי אלצהיימר או מחלקה מיוחדת בבית אבות לחולים באלצהיימר צריכים להכיר ולהבין את המחלה על כל שלביה. ככאלו, יכללו מחלקות אלו אנשי מקצוע כגון פסיכולוגים, שיעזרו לחולים עם ההשלכות הנפשיות של התתמודדות עם המחלה, קלינאי תקשורת, שיעזרו לחולים עם הקשיים המתגלים פתאום בתחום השפה והלשון.

על מנת להעניק לחולה את התנאים המתאימים ביותר, על מנת להקל עליו ולאפשר לו להתמודד בכבוד עם מחלה שלרוב מעוררת תחושות של השפלה וחוסר אונים, יש להתעקש ולמצוא את המקום שיענה על כל התנאים, ושיתייחס לחולים כאל בני אדם, גם בשלבים בהם המחלה מערערת כל צלם אנוש.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.