בית אבות לעצמאיים

אין צל של ספק שחיים בגיל המבוגר אינם פשוטים, מבחינת רבות. גם כאשר הקשיש מתפקד ברמה ראויה, הוא חייב לחיות במסגרת מוגנת, בה יוענקו לו שירותים שונים, ובחברה נעימה של בני גילו. בתי אבות לעצמאיים, אשר כמאה מהם ניתן למצוא בישראל כיום, נועדו לספק את כל אלה בדיוק.

הגורם העיקרי לצמיחה: אורח החיים המערבי

לפני שנדבר על המאפיינים הספציפיים של בתי אבות, חשוב להבין מהן הנסיבות שאפשרו את הקמתם. העובדות מראות שככל שהשנים עברו, וככל שהרפואה המודרנית התפתחה, השתפרו אורח ואורך חייו של האדם. מספר הקשישים, ואחוזם היחסי באוכלוסיה, גדל, והחלה להיות מודעות לצרכים המאפיינים אותם מחמת גילם. נוצרה קרקע פוריה להתפתחות מוסדות גריאטריים שונים, ובכלל זה בתי אבות לעצמאיים.

בתי אבות לעצמאיים באים לענות על מספר צרכים עיקריים של כל קשיש. בניגוד לקשישים סיעודיים, הזקוקים להשגחה תמידית, קשישים עצמאיים יכולים לבצע את מרבית פעולות היום יום בכוחות עצמם. אלא שהחיים שלהם לא מסתכמים בכך: הם זקוקים לסביבה מוגנת ונעימה, בה פעילויות שונות יאפשרו להם לשמור על מרצם, ובה ייהנו מחיים לצד בני גילם – להבדיל עשרות מונים מהבדידות המאפיינת קשישים רבים, והשלכותיה על הנפש והגוף. בית אבות לעצמאיים מציע את אלה בדיוק.

קביעת מידת העצמאות

ההחלטה לשכן את הקשיש בבית אבות לעצמאיים יכולה להיות ביוזמתה של המשפחה, אך היא חייבת להתאים גם לקשיש עצמו. בכל המקרים, הצעד המרכזי הראשון הוא בחינת יכולתו התפקודית של הקשיש, מה שמבוצע באמצעות מבחן תלות ומבחן מיני מנטל, הבוחנים, בהתאמה, את מידת העצמאות של הקשיש ואת הכשירות המנטלית שלו.

תוצאות מבחן זה יגדירו לאיזה סיוע זקוק הקשיש, אם בכלל, וכן את התאמתו לבתי האבות העצמאיים. כמובן שהוא יכול להחליט גם להישאר בביתו, ולהיעזר במטפל סיעודי: הכל נתון לשיקול הדעת שלו ושל המשפחה כולה.

בחירת בית האבות הלכה למעשה

הוחלט שהשיכון ייעשה בבית אבות? השלב הבא שנדרש לעשות, והוא מרכזי לא פחות, הוא לבחור את בית האבות הספציפי שיהווה את ביתו של הקשיש במשך חודשים, או אפילו שנים – זוהי אינה משימה פשוטה בהכרח. כל בית אבות בישראל שונה מחברו בשורה ארוכה של פרמטרים, אליהם נדרש להתייחס בעת הבחירה, לרבות:

  • סדר היום לדיירי בית האבות
  • סל השירותים של בית האבות: למשל, ייעוץ פסיכולוגי, דיאטנית, ניקיון, טיפולי יופי וכן הלאה.
  • המענה הרפואי הניתן בבית האבות בעת הצורך
  • הצוות המקצועי הפועל בו
  • מספר הדיירים
  • תנאי השהייה במקום (חדרים, ארוחות וכן הלאה)
  • הפעילויות שנעשות בבית האבות לשעות הפנאי

סוגיית הרישיון

בעת בחירה בית אבות לעצמאיים, חשוב לזכור שזהו, במידה רבה, המקום בו מפקידים את חייו של הקשיש, ואת החוויה שהוא יעבור בשנים מאוחרות אלה. החדשות הטובות הן שכאשר לבית האבות יש רישיון מטעמו של משרד הרווחה – שחייבים לבדוק את הימצאותו – ניתן ללמוד לא מעט על איכותו.

בית אבות המחזיק ברישיון, ועומד תחת פיקוח משרד הרווחה, צריך להציע לדייריו, בין השאר, חדרי לינה מאובזרים, מים זמינים וארוחות (לפחות שלוש ביום), מערכות אבטחה והגנה, אספקת חשמל, שירותי רפואה בכל שעות היממה, שירותים סוציאליים – וכן הלאה. מומלץ שלא להיצמד לתנאים אלה בלבד, ולרדת לעומקם של הדברים: לשוחח עם הצוות המקצועי, דיירים המתגוררים בבית האבות וכן הלאה.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.