בית אבות סיעודי

חולה סיעודי הוא כזה אשר מתקשה לבצע לבדו פעולות יומיומיות: רחצה, לבישת בגדים, התפשטות, עשיית צרכים, אכילה, שתייה וכדומה. אדם כזה זקוק לטיפול קבוע וצמוד 24 שעות ביממה, אותו יקבל באחת משתי דרכים:

  • סיוע ממטפל צמוד בביתו: אדם זה נקרא מטפל סיעודי, אשר הוסמך למקצוע ולמעשה חי עם החולה הסיעודי בביתו.
  • שהיה במחלקה סיעודית: המחלקה תהיה לרוב בבית אבות סיעודי (כאשר מדובר בקשישים) או בבית חולים (כאשר מדובר בחולים סיעודיים צעירים יותר). במחלקה זו יינתנו למטופל כל הצרכים להם הוא זקוק.

מדוע לבחור בבית אבות סיעודי ולא במטפל?

רבים יחליטו, ובצדק, לבחור במטפל סיעודי עבור הקשיש הזקוק לסיוע. מדוע? משום שבמצב כזה, הוא זוכה לטיפול והשגחה צמודים מטעם אדם מיומן שהוכשר לעניין. אותו אדם יוכל לשמש למשפחה עיניים נוספות, כשהם לא נמצאים לצד הקשיש (וזהו המצב ברוב שעות היום, בדרך כלל).

אך מה קורה כאשר אותו מטפל לא מתאים באישיותו לקשיש, והם אינם מסתדרים ביניהם? מה אם אט אט אתם מבינים שאינכם סומכים על המטפל בצורה מלאה? ומלבד זה - מה יקרה אם, חלילה, יזדקק החולה לטיפול דחוף בשל מצבו?

מחלקה סיעודית בבית אבות היא מקום בו ישנם מספר אחים ואחיות, כך שמבחינת אופי המטפל לא אמורה להיות בעיה (משום שהמגע עם כל אח או אחות אינו כה אינטנסיבי). בנוסף לכך, זו מחלקה שמעמידה לרשות החולים את כל המכשור הרפואי הדרוש, כך שיינתן להם מענה בכל מקרה שהוא.

יש כאלו שחוששים לשכן את הקשיש הסיעודי בבית אבות, משום שתשומת הלב של הצוות הרפואי לא תהיה נתונה לו במאת האחוזים, כמו במקרה של מטפל צמוד. החשש מובן לגמרי אך כאן המקום להבהיר כי בכל בית אבות סיעודי ישנו צוות רפואי גדול במיוחד, אשר משגיח בעשרות עיניים על כל מטופל בכל רגע נתון.

מה כולל בית אבות סיעודי?

התחלנו כבר לגעת מעט בעניין זה, וכאן נרחיב. אם כן, בית אבות סיעודי (או כזה שיש בו מחלקה סיעודית) כולל:

  • מערך רפואי שלם: ובו מערכות רפואיות שונות - כולל כאלו המיועדות להצלת חיים - מלאי תרופות, רופאים מומחים, צוות אחים ואחיות מורחב ועוד. למעשה, לא אחת היחס לבתי האבות הללו הוא כמוסדות רפואיים לכל דבר ועניין.
  • בעלי מקצוע משלימים: תזונאים, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וכדומה - אשר משלימים עבור הקשיש את התמונה המלאה לגבי צרכיו.
  • פעילויות בידוריות וחברתיות: כבכל בית אבות או מרכז דיור מוגן, מה שמבטיח לדיירים הנאה שלמה.

כדאי לזכור כי בית אבות רבים כוללים מחלקה סיעודית בתוך המוסד, בעוד בית האבות עצמו מיועד בעיקר לקשישים עצמאיים. זהו יתרון גדול עבור הקשיש: גם אם יוגדר סיעודי לתקופה מסוימת בלבד - למשל, לאחר ניתוח מסובך שההתאוששות ממנו מורכבת - יוכל לשהות באותו בית אבות ולאחר שיחזור לעצמו, ישוב למחלקה העצמאית ויישאר במוסד המוכר לו.

בנוסף, כוללים בתי אבות כאלו לרוב גם מחלקות לתשושי נפש (חולי אלצהיימר למשל) ומחלקות לחולים סיעודיים מורכבים (כאלו אשר חולים במחלות קשות) כך שביכולתם להעניק מענה מקיף ומקצועי לכל מצב בריאותי בו נמצא הקשיש.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.