הבדלים בין מחלת NPH לאלצהיימר

אתם מתבוננים על אדם הקרוב לכם, ולא יכולים שלא להבחין בתסמיני ההזדקנות השליליים: הבלבול גובר אצלו, הריכוז ממנו והלאה ומצבי הרוח משתנים חדשות לבקרים. הגם שיש המייחסים תסמינים אלה ואחרים להזדקנות ותו לא, כיום ידועות מחלות שונות, המביאות לתסמינים דוגמת אלה, המופיעות בעיקר בגיל הזהב.

אלצהיימר ומחלת ה-NPH הן שתי מחלות מרכזיות, בהקשר הזה. על אף שחלק מהתסמינים שלהן עשויים להיראות דומים, ועל אף הבלבול שחל בין שתיהן, ניתן למנות לא מעט הבדלים. אנחנו נתייחס כאן למרכזיים שבהם.

נקודה להשוואה

מחלת האלצהיימר

מחלת ה-

NPH

בקצרה – על המחלה

מחלה כרונית, הפוגעת בתאי המוח של האדם, בעיקר בגילאים מבוגרים, ומביאה לירידה בכלל ההיבטים הקוגנטיביים של פעילותו.

מחלה זו נגרמת עקב הליך שחיקה איטי והדרגתי של תאי העצב במוח, עד למוות שלהם.

מצב רפואי, שעלול להתפתח ללא סיבה נראית לעין, ונגרם מקשיים בספיגתו של נוזל השדרה.

נוזל זה מצטבר בחדרי המוח, מה שפוגע בתפקוד שלו במידה מהותית.

תסמינים

ברוב המקרים, תביא המחלה להפרעות זיכרון, לקשיים בשליפת מילים, לאובדן אוריינטציה ולהרגשה גוברת של בלבול.

קשיים מוטוריים, ובכלל זה הליכה, עשויים להופיע, אך רק בשלבים מאוחרים, באופן יחסי, של המחלה. כך גם לגבי בריחת שתן ועלייה בדחיפות למתן

שתן.

אלצהיימר עלול להביא למחלות זיהומיות ולפצעי לחץ, אשר בכוחם השלילי לגרום לתמותת החולה

בשלביה הראשונים של המחלה, תבוא היא לידי ביטוי בפגיעה ביכולת היציבות ושיווי המשקל של האדם, ובביצוע פעולות דוגמת הליכה.

גם כאן, יופיעו תסמינים דוגמת פגיעה ביכולת הזיכרון של האדם, אובדן שליטה בסוגרים שלו והטלה תכופה של שתן. המחלה מביאה לדמנציה ברמה קלה

אבחון

נחשב למורכב מאד, וכולל מספר שלבים: חיפוש הפרעות קוגנטיביות באמצעות מבחנים שונים, בדיקה פסיכיאטרית וכן בדיקות הדמיה, לרבות CT או MRI.

בהן, ניתן יהיה להבחין בגדילה של מספר חדרים במוח, יחד עם "אטרופיה מוחית" – ירידה קיצונית ברקמה המקיפה את המוח.

אבחון המחלה נעשה לרוב בשלבים מאוחרים, מה שתורם למורכבות ההתמודדות איתה

ייעשה לרוב באמצעות בדיקות הדמיה, לרבות CT או MRI. בהן, ניתן יהיה להבחין בגדילה של מספר חדרים במוח.

ניתן לאבחן NPH גם באמצעות דיקור מותני, ושאיבת נוזלים מאזור חוט השדרה.

טיפול

לא ניתן להעלים את המחלה לחלוטין. הטיפול הניתן לרוב הוא טיפול תומך, אשר נועד להקל על התסמינים ולהביא להאטה בהתפתחותם, ותו לא

הטיפול מתבצע לרוב באמצעות שאיבתו של הנוזל העודף שבמוח והעברתו לאיזורים אחרים בגוף החולה, מה שיביא להקלה משמעותית על הסימפטומים שהוזכרו

המשמעות מבחינת הפתרונות הגריאטריים

ניתן לראות, אם כן, לא מעט הבדלים בין מחלת האלצהיימר למחלת ה-NPH. עם זאת, מה שמשותף לשניהם הוא הפגיעה המשמעותית ביכולת התפקוד של האדם, מבחינה קוגנטיבית וגופנית כאחד. כאשר משכנים אותו במוסד גריאטרי – בין אם בית אבות ובין אם מוסד לדיור מוגן – נדרש שהמוסד יציע מענה מלא לצרכים שלו.

בתי אבות לאלצהיימר ול-NPH יהיו לרוב מהסוג הסיעודי. בהם, יעניק צוות רחב של מטפלים ומטפלות סיוע תמידי לדיירים, סביב השעון, וישגיח עליו בכל עת. היבט אחר של פעילות מוסדות אלה הוא באנשי המקצוע הפועלים בהם, ובכלל זה הפסיכו-גריאטר, שמלווה את הקשישים, מאבחן אותם ומציע טיפולים בהתאם. בחלק מהמוסדות אף נעשית הפרדה של הדיירים בהתאם לשלבים השונים של התפתחות כל אחת מהמחלות, ולכל דייר מותאמת תוכנית טיפולים אישית.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.