הגדרת המצב התפקודי של הקשיש

מעוניינים לבחור מוסד גריאטרי ליקירכם? רוצים לדעת אילו זכויות מגיעות לו? אחד הצעדים המרכזיים ביותר שיש לעשות הוא לברר מהו המצב התפקודי המדויק שלו. צעד זה ייעשה באמצעות שורה ארוכה של בדיקות, ובשילוב אנשי מקצוע. לפניכם ההגדרות המרכזיות אשר בהן נעשה שימוש כיום"

עצמאי

המצב הפשוט ביותר בו יכול להימצא הקשיש יהיה כאשר הוא מוגדר כעצמאי. מבחינה מעשית, הגדרה זו מצביעה על כך שהוא מסוגל לבצע את פעילויות היום היום השונות באופן משביע רצון, ואינו זקוק לסיוע תמידי בהן. היבט אחר של הגדרת העצמאות נוגע ליכולת התנועה שלו, שבהחלט קיימת – אפילו אם נדרשים לצורך זה אמצעי עזר (מקלות, למשל).

תשוש

קשיש המוגדר כתשוש יהיה בעל קשיים מסוימים בהתנהלות לאורך היום, כשהסיבה העיקרית לכך היא מצב בריאותי או ליקוי מסוג מסוים. קשיש תשוש יוכל לבצע פעילויות מסוימות, דוגמת אכילה או תנועה, אך עלול להיות זקוק לעזרה בביצוע פעולות אחרות.

תשוש נפש

הקבוצה השלישית של הקשישים, תשושי נפש, מאופיינת בדבר מרכזי אחד, והוא פגיעה ביכולת הקוגנטיבית שלהם: פגיעה בזיכרון, אדישות, חוסר אוריינטציה או קשיים בחשיבה בהירה ייכנסו לתמונה, במקרה הזה. תחת קבוצה זו נהוג לכלול גם את החולים בקבוצת מחלות הדמנציה, אשר המרכזית שבהן היא אלצהיימר.

סיעודי

באם הקבוצות הראשונות מניחות מידה מסוימת של עצמאות , אפילו בסיסית, זו מצטמצמת באופן מהותי כשמדברים על קשישים סיעודיים. המדובר הוא בקשישים אשר זקוקים לסיוע במרבית הפעולות שהם נדרשים לבצע במהלך היום, כשלא פעם מתווספים לקושי גם בעיות בתנועה, היעדר שליטה בסוגרים או פגיעה בכושר המנטלי של האדם.

נהוג לאבחן קשישים מהסוג הזה על פי מספר הפעולות שאינם יכולים לבצע בכוחות עצמם. ההגדרה היא של קשיים בשלוש פעולות לפחות מבין הבאות:

  • קימה ושכיבה
  • הלבשה
  • רחצה
  • אכילה
  • שליטה על הסוגרים
  • ניידות

היבט נוסף שראוי לתת עליו את הדעת הוא שחפיפה בין המצב הפיזי של הקשיש לזה הקוגנטיבי בהחלט אפשרית. במילים אחרות: ייתכן בהחלט שקשישי יהיה מוגדר הן בתור סיעודי והן בתור תשוש נפש, כשההגדרה מתייחסת, בכל אחד מהמקרים, לקשיים אחרים מהם הוא סובל.

סיעודי מורכב / רפואי

הקבוצה הבאה מאגדת בתוכה קשישים סיעודיים מורכבים, או סיעודיים רפואיים. כאן, מסכת הטיפולים שהם צריכים לקבל נחשבת לרחבה מכל מה שתואר מעלה: זה מתחיל בסיוע בביצוע פעולות היום יום השונות, אך נמשך גם בטיפולים רפואיים מסוגים שונים. זו גם הסיבה בגינה בתי אבות לחולים סיעודיים בדרגת מורכבות זו יהיו תמיד עשירים בשירות הרפואי שהם מציעים.

בהתאם להגדרות הנהוגות כיום בישראל, נכנסים תחת הגדרת הקשישים הסיעודיים המורכבים כל חולי הדיאליזה – וזאת אפילו אם יכולים לתפקד, במידה מסוימת, בכוחות עצמם.

קשישים בתקופות שיקום או החלמה

את הסקירה שלנו אנחנו מסייעים עם קשישים הנמצאים בתקופת שיקום או החלמה, לרוב לאחר ניתוח, מחלה, פגיעה גופנית או כל דבר אחר. המדובר כאן הוא על קשישים שיכולים להשתייך לכל אחת מהקבוצות שתוארו מעלה, אך לתקופה מוגדרת זקוקים למסכת שירותים מקיפה הרבה יותר, וזאת על מנת שיתמודדו עם הבעיה ממנה הם סובלים.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.