היבטים בתכנון היחידות בדיור המוגן

אז החלטתם לעבור להתגורר במרכז דיור מוגן. מדובר בהחלטה שבוודאי נשקלה לעומק ונידונה לא מעט פעמים, אך גם אתם כנראה שכחתם לתת את הדעת לעניין ספציפי וחשוב במיוחד: התכנון והעיצוב של יחידות הדיור במקום אליו אתם מתעתדים להיכנס.

אסור לשכוח: למראה הדירה, לאופי שלה, לעיצוב ולנוחות שהיא מציעה יש השפעה אדירה על החוויה כולה. ההחלטה לעבור לדיור מוגן יכולה להיות נכונה מאוד בכל שלב, אך אם הדירה אליה אתם עוברים תתגלה כ'פלופ' וכמקום שאינו עושה חסד עם דייריו, מהר מאוד תרצו לעזוב. לכן, וממש כמו לפני כל עסקת נדל"ן ממוצעת, כדאי מאוד שתבדקו את הדירה עוד לפני שאתם חותמים על החוזה. הנה כמה טיפים שיסייעו לכם בכך:

1 - גדולות ונצורות? לא כאן

למעט מרכזי הדיור המוגן היוקרתיים ביותר בארץ, לרוב לא תמצאו דירות גדולות במיוחד במקומות אלו. מדובר בדירות צנועות, שהמרחב בהן הוא המינימום הנדרש. אם קיוויתם לגלות דירה רחבת ידיים - כדאי שתחשבו שוב.

2 - גמישות היא מילת המפתח

אמנם מדובר כאן במרכז דיור מוגן, אך אחד היתרונות החשובים שלו הוא בהענקת חופש מוחלט לדיירים, ממש כשם שהיו נהנים ממנו בביתם הקודם. לכן, חשוב לברר עד כמה גמיש כל נושא העיצוב ותכולת הדירה: האם אפשר להכניס אליה ריהוט נוסף, מה הגישה לגבי הכנסת מכונת כביסה, האם כל דייר יכול לבחור בעצמו את נותני השירותים (טלוויזיה, טלפון, אינטרנט וכדומה) ועוד.

3 - מרפסת או גינה הן לא ברירת מחדל

גם בעולם הנדל"ן הקלאסי, ברור שכל אחד מחפש את הדירה המושלמת, זו שתכלול גינה רחבת ידיים או מרפסת. אבל, לא בכל יחידת דיור של הדיור המוגן תוכלו למצוא אחת כזו. אם זה חשוב לכם, הצהירו על כך מראש ובררו מה מוצע לכם.

4 - לוגיסטיקה בסיסית היא חלק מהחוויה

כך, שאלו מראש כיצד מתנהל הפרוצדורה במקרה שתרצו לעבור דירה בתוך המתחם, או מה עליכם לעשות כדי להכניס לדירה אדם נוסף (בן זוג, מטפלת ועוד). ישנם מקומות שבהם כל עניין כזה ידרוש תיאומים והיערכויות מיוחדות, וכדאי שתיערכו לכך מראש.

5 - רואים רחוק רואים פשוט

בהמשך לסעיף הקודם, יש לתכנן מראש את כל התרחישים האפשריים. כך לדוגמא, בדקו האם לדעתכם הדירה המוצעת לכם תתאים גם במקרה בו תרצו להכניס אדם נוסף; האם היא מתאימה לאירוח בני משפחה וחברים; האם יש אפשרות להכניס אליה מיטה נוספת, גם אם באופן זמני. כל אלו יהפכו את השהות בה למוצלחת ומהנה יותר.

6 - נוחות בסיסית היא לא מילת גנאי

במקומות מסוימים (במיוחד כאלו שאינם חושבים על רווחת הדיירים כולם) תמצאו דלתות שאינם מותאמות למעבר עם כיסא גלגלים, מקלחות שאינן מרווחות מספיק ומסרבלות את עבודתה של המטפלת ועוד. בררו מראש שכל העניינים הבסיסיים הללו כן נכללים בדירה עצמה, אחרת אתם צפויים לסבול לא מעט.

7 - לבשל לבד זה מאוד נחמד - אבל לבשל בשניים...

אם נחזור אל נושא הציפיות מגודל הדירה, מומלץ שלא תבנו רבות על גודלו של המטבח. לרוב תמצאו בדירה מטבחון קטן יחסית ומוגבל באמצעים, אשר לא יתאים לחובבי בישול - בייחוד כאלו שאוהבים לשתף בחוויה אנשים נוספים. בדקו היטב את גודל המטבח לפני שאתם מחליטים להיכנס לדירה.

8 - אחסון הוא חזות הכל

כשבדירה ישנם מספיק מקומות אחסון ופתרונות יצירתיים, כל השהות הופכת להיות כיפית ונוחה יותר. אגב, בחלק ממרכזי הדיור המוגן ישנן דירות אשר כוללות מחסן (בין אם בצמוד או בנפרד) - כך שתוכלו ליהנות משטח גדול מאוד אחסון זכרונות, כלים, מוצרים שאתם משתמשים בהם לעיתים רחוקות ועוד.

9 - להישאר קרוב למרכז העניינים

ישנם מרכזי דיור מוגן אשר כוללים מספר 'אגפים', כולל כאלו מרוחקים מאוד. לכל דייר מומלץ כמובן להישאר כמה שיותר קרוב למרכז, משום שכך הוא ירגיש יותר מעורה בנעשה. כאשר מדובר בדיירים אשר סובלים ממחלה כלשהי או זקוקים לעזרה בתדירות גבוהה, לעניין זה יש חשיבות רבה עוד יותר - מבחינת הזמינות של צוות המקום.

10 - להביט גם על מה שמסביב

השהות בדירה איכותית היא דבר חשוב מאוד, אך כדאי לבדוק גם את מה שמוצע לכם מסביב: מינימרקט, חדר כביסה, מספרה, קפיטריה, חדר כושר, בריכה, שירותי בנק - כל אלו ועוד רבים נכללים במרכזי דיור מוגן שנחשבים איכותיים ונוחים. בדקו מה מוצע לכם במקום אותו אתם בודקים כעת.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.