זכאות קבלת קצבת זקנה

כשמדברים על הסיוע של הביטוח הלאומי בישראל לאזרחי המדינה, ענף הביטוח הסוציאלי מקבל תפקיד משמעותי. ובתוך הביטוח הסוציאלי, לא ניתן שלא להתייחס לקצבת הזקנה. קצבה זו, הניתנת לתושב ישראל החל מגיל מסוים, כשהם עומדים בתנאים מוגדרים מראש, יכולה להעניק להם את מרווח הנשימה הכלכלי שהם בוודאי זקוקים לו. מה בדיוק עומד מאחוריה?

על קצבת זקנה

קצבת זקנה היא סכום כסף המוענק לקשיש, העומד בתנאים מסוימים, באופן חודשי. ככלל, המדובר הוא על ארבעה תנאים עיקריים שנדרש לקיים: הראשון הוא הגעה לגיל המזכה בקצבה. מהבחינה הזו, הכללים ברורים: גברים או נשים העומדים במבחן ההכנסות, יכולים לקבל את הקצבה כבר כשהם מגיעים לגיל הפרישה מעבודה. עבור אחרים, ייקבע גיל הזכאות על פי משתנים שונים: עבור גברים, למשל, עומד גיל זה על 70, בעוד שלנשים הגיל נע בין 65 ל-70, ונקבע על פי תאריך הלידה של האישה. ניתן להיעזר, לצורך החישוב, במחשבון לחישוב גיל הזכאות לקצבת זקנה, הזמין באתר המוסד לביטוח לאומי.

התנאי השני הנדרש מאותו אדם הוא להיות מבוטח בביטוח זקנה בביטוח הלאומי. גברים ונשים תושבי ישראל, אשר שילמו את דמי הביטוח הלאומי על פי חוק, זכאים לביטוח הזה. עבור אנשים שעלו לישראל טרם הגעתם לגיל 60 או 62, יש לציין, ייקבע הביטוח על פי תאריך הלידה שלהם.

תנאי חשוב נוסף הוא השלמת תקופת האכשרה, כלומר, תקופה מינימלית של ביטוח. משך התקופה משתנה בהתאם למשתני האדם, ושונה בין גברים לנשים. את התמונה משלים, כמובן, תשלום דמי הביטוח הלאומי בהתאם לחוק, בין אם המדובר באדם המועסק כשכיר ובין אם כעצמאי.

דגשים בדרך לקבלת הקצבה

לא כל אדם, כאמור, אכן זכאי לקצבת הזקנה. בסופו של יום, ההחלטה מתקבלת על ידי פקיד התביעות בסניף הביטוח הלאומי, ובהתאם לשורה ארוכה של משתנים. עם זאת, עבור המעוניינים בקצבה עומדת האפשרות להבין בדיוק האם הם אכן זכאים לקצבה, וזאת באמצעות סימולטור לבדיקת הזכאות, הנמצא באתר המוסד לביטוח לאומי. חשוב להדגיש שהמערכת אינה יכולה לשמש אנשים עובדים אשר להם יותר מילד אחד, מקבלי קצבת נפגעי עבודה או דמי אבטלה או חברי קיבוץ – עבורם, לא יהיה תחליף להליכה פיזית לסניף הביטוח הלאומי הקרוב לבית שלהם.

את התביעה לקבלת קצבת הזקנה, יש להגיש קרוב ככל האפשר למועד הזכאות לקצבת הזקנה. הגם שעומדת האפשרות לקבל את הקצבה עד 48 חודשים רטרואקטיבית, ההמלצה הברורה היא לעשות זאת במועד, ולו מכיוון שאחרת עומדת סכנה שמא זכויות מסוימות להן זכאי האדם לא יינתנו לו.

אז איך מתחילים?

הגשת התביעה לקבלת קצבת זקנה תיעשה באמצעות הגשת הטופס הבא, בצירוף שורה ארוכה של מסמכים המפורטים בטופס עצמו – חשוב להדגיש שהחסרת אחד הטפסים עלול להביא לעיכוב משמעותי בקבלת הקצבה. כמו כן, על מגיש התביעה לוודא כי אכן יש לו חשבון בנק פעיל, אליו יועברו הכספים בתאריך המיועד.

לאחר אישור קבלת הקצבה, היא תשולם לחשבון הבנק של מגיש הבקשה, מדי חודש, ב-28 לחודש. אפשרויות אחרות הן להעביר את הכספים לחשבון הבנק של בן או בת הזוג, ההורים, אח או אחות וכן אחד מהילדים. עבור אנשים שנולדו לפני ה-15 לחודש, יש לציין, קבלת הקצבה תתחיל בחודש שבו מגיעים לגיל הזכאות, בעוד שאלה שנולדו לאחר תאריך זה בחודש יזכו לקבל אותה רק חודש מאוחר יותר.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.