טיפול בקשישים חרדים בבתי אבות

אחת המטרות החשובות ביותר שמנסים להשיג בתי אבות ומרכזי דיור מוגן, היא לספק לדייר את הסביבה בעלת התנאים הטובים ביותר, ובייחוד - לאפשר לו להמשיך לקיים את אורח החיים שאליו התרגל. כאשר מדובר בקשיש חרדי, המשימה הזו הופכת מאתגרת יותר, אך גם במקרה הזה היא אפשרית. השאלה היא, עד כמה בית האבות מוכן לכך.

חשוב לדעת: לא כל בית אבות מותאם לטיפול בקשישים מהמגזר הדתי

כאשר מדובר באדם דתי, ואין זה משנה אם מדובר באנשי הכיפה הסרוגה או בקשישים חרדיים, עליהם לברר מראש האם בית האבות אליו הם רוצים להעתיק את מגוריהם, מתאים לסטנדרטים שלהם ומאפשר להם לקיים אורח חיים דתי במלואו.

ישנם שלל בתי אבות ומרכזי דיור מוגן בארץ, אך ממש כשם שאחוז הדתיים בישראל נמוך מאחוז החילוניים, כך גם נמוך מספר המרכזים אשר נחשבים כמתאימים לבני המגזר הדתי, לעומת אלו אשר מיועדים למגזר החילוני.

כאן חשוב להדגיש: אין זה אומר שבמרכזים כאלו ואחרים לא תמצאו שירותי דת שונים, אך עבור מי שמתגורר במקום דרך קבע, שירותים מסוימים אינם הדבר היחידי לו הם זקוקים. הם צריכים לחיות בסביבה ששומרת על אורח החיים המסוים הזה במלואו.

מה כוללים בתי אבות אשר מיועדים למגזר החרדי?

כאן ישנו הבדל מסוים בין דיירים ממגזר הכיפה הסרוגה לבין חרדים, אשר זקוקים מן הסתם לשירותים קפדניים יותר. בתי אבות המיועדים למגזר החרדי יכללו, אם כן, את השירותים הבאים באופן קבוע:

  • בית כנסת במתחם בית האבות עצמו
  • ארוחות כשרות (תעודת כשרות תקפה בנוגע לחדרי האוכל הכרחית כאן)
  • שיעורי תורה שונים
  • מסורות דתיות - סעודות חג, סעודה מסקת לפני יום כיפור וכדומה
  • הפרדה בין נשים לגברים

הסעיף האחרון הוא שמבטא את ההבדל הגדול ביותר, אולי, בין בית אבות רגיל לכזה אשר מיועד למגזר החרדי. בתי אבות אשר מעוניינים לקלוט את בני המגזר הזה, חייבים להיות ערוכים לכך מראש ולהפריד בצורה מוחלטת בין הנשים לגברים בו. רק בדרך זו, יסכים אדם חרדי לשהות במקומות מסוג זה.

אלו לא רק השירותים. זו גם האווירה הכללית

חשוב לזכור כי אורח חיים חרדי הוא גם סביבה ייחודית ולא רק שירותי דת שמתקיימים במקום בו שוהה אותו אדם באופן קבוע. החרדים, כידוע, חיים בשכונות או ביישובים סגורים ומסוגרים, ואינם נוטים 'להתערבב', מבחינה אישית, עם אנשים ממגזרים אחרים. לכן, בית אבות אשר מיועד למגזר החרדי, צריך להתחשב גם בעניין זה.

אחד הדברים החשובים ביותר בהקמת בית אבות המיועד למגזר החרדי, הוא בשיכונו בסמוך לשכונות חרדיות. כך, הקשיש ירגיש בסביבה הבטוחה והמוכרת לו. זכרו כי אדם חרדי לא רגיל לראות סביבו חילונים בתדירות גבוהה, וגם אם לציבור החילוני עניין זה נראה מוזר - זהו לא משהו שאפשר לשנות, במיוחד לא בגיל כל כך מבוגר.

חשוב מאוד לדאוג לכך שהקשיש יזכה לגור במקום אשר גם סביבתו הקרובה תהיה כפי שהייתה בעת שגר בדירתו הפרטית. כך, המעבר אל בית האבות - אשר גם כך נחשב לא פשוט - יהיה קל יותר עבורו וייטיב עמו.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.