כאבי ראש בגיל הזהב

כאבי ראש, שמאפיינים רבים מאיתנו, אינם דבר נעים אף פעם. אלא שיש אוכלוסיה עבורה הכאבים שכיחים אפילו יותר, ומקשים על ההתנהלות, שאינה פשוטה גם כך. כאבי ראש הם אחת התלונות הנפוצות בקרב בני גיל הזהב: למעשה, תשעה מבין עשרה קשישים סובלים מהבעיה, בשלב זה או אחר של שנותיהם המאוחרת. מה מביא לכאבים? וכיצד ניתן להתמודד עם הכאב?

מגוון רחב של כאבים

כצעד ראשון, חשוב לתת את הדעת על כך שעולם כאבי הראש, למרבה הצער, רחב בכל קנה מידה. ישנם סוגים שונים של כאבים, לכל אחד גורמים משלו. אולם, כפי שניתן לראות, הסבירות לסבול מכל אחד מהם עולה בעשרות מונים עם השנים, בין השאר עקב שינויים פיזיולוגיים טבעיים בגוף האדם, חולשה כללית, שימוש גובר בתרופות וכיוצא בזה.

להלן הסוגים המרכזיים של כאבי הראש, שנוטים להיות שכיחים בגיל הזהב:

  • כאבי ראש הנובעים ממתח – כאבי ראש אלה, הנחשבים לנפוצים ביותר, נובעים מהתכווצות שרירים בצוואר ובקרקפת, מה שמביא למתח שרירים. ביחס לסוגים אחרים של כאבי ראש, סוג זה נחשב לפשוט, וגם הקשישים יכולים לשמור על שגרת החיים כשהם סובלים ממנו.
  • כאבי ראש מחזוריים – כאבי ראש המופיעים בצורה של התקפים, חזקים במיוחד, בין תקופות של הפוגה. כאבים מסוג זה יביאו לחוסר מנוחה ולתסמינים גופניים אחרים, לרבות דמעות בעיניים או להצטברות נוזלים באף.
  • כאבי ראש הנובעים מסינוסים – נגרמים מדלקת באחד הסינוסים, המביאה למוגלה ומקטינה את זרימת האוויר לראש. מלווים לרוב בחום, או אפילו בשפעת.
  • כאבי ראש "ריבאונד" - כאבים הנובעים, תאמינו או לא, משימוש גובר במשככי כאבים. הסיבה לכך היא עוררות יתר של המוח, עקב התרופות, מה שחושף אותו יותר לכאבי הראש.
  • מיגרנות – הסוג המורכב ביותר של כאבי ראש, וכאלה שעוברים פעמים רבות בירושה. התקפים אלה הם חזקים במיוחד, שכל אחד עשוי להימשך מספר שעות לפחות, ולהביא לכאבים פועמים באחד מצידי הראש.

אז מה ניתן לעשות?

יש קשישים אשר מתייחסים אל כאבי הראש שהם סובלים מהם כמצב טבעי, ומניחים כי מביאות לכך אך ורק תלאות הגיל. הגם שיש השפעה משמעותית לגילו של הקשיש, תפיסה זו שגויה מיסודה: לכל אחד מכאבי הראש שהובאו מעלה יש סיבות משלו, תופעות לוואי משלו, וחשוב לא פחות – גם דרכי טיפול שיכולות לסייע להתמודדות יעילה איתו.

לכן, חשיבות מכרעת מקבלות הבדיקות שעוברים בני גיל הזהב. בכל פעם שהם מדווחים על כאבי ראש בתדירות חריגה, צריכה להידלק נורת אזהרה – הביקור אצל הרופא הוא בלתי נמנע. על פי התסמינים והמאפיינים הגופניים של האדם, יותאם לו הטיפול, שמבוסס לרוב על תרופות, משככי כאבים כלליים, שינוי אורח החיים או אפילו פתרונות מרשת הרפואה המשלימה.

כך בתי אבות נכנסים לתמונה

כאשר קשיש מוצא את מקומו בבית אבות או מוסד לדיור מוגן, מובטח שהוא יקבל שירותים רפואיים, אפילו בסיסיים: אחרי הכול, בהיעדר שירותים אלה המוסד הגריאטרי לא יוכל לקבל את רישיון הפעילות שלו. אלא שקשישים הנמצאים בקבוצת הסיכון לכאבי ראש חריגים, או לחילופין אלה שמדווחים על כאבי ראש מסוגים שונים, רצוי שייתנו חשיבות מכרעת לסל השירותים הרפואיים של המוסד הגריאטרי. בחלק מבתי אבות פועל צוות רחב של רופאים, או אפילו בית מרקחת – עדיפות בהחלט יכולה להינתן להם.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.