כיצד לבחור דיור מוגן?

החלטתם לשכן אדם הקרוב לכם במוסד לדיור מוגן. אין ספק שבכוחה של החלטה זו להביא לשיפור ניכר באיכות החיים שלו, ולאפשר לו להעביר את שנותיו המאוחרות בחברה נעימה, ותוך דאגה מלאה לצרכיו. אלא שחשוב מאד להשקיע מאמצים לא מבוטלים בסוגיה משמעותית ביותר, והיא בחירת דיור מוגן ספציפי, המתאים לו במידה הרבה ביותר. הנה מספר דגשים שיסייעו לכם לבצע את הבחירה האידיאלית.

1. סל השירותים במוסד הנתון

בעת בחירת דיור מוגן, חייבים להתייחס לכך שהגדרה זו נחשבת לרחבה בכל קנה מידה, כך שאין מוסד דיור מוגן אחד אשר דומה לחברו. יש הבדל מהותי, למשל, בין מוסד פרטי, לכזה המנוהל על ידי רשת של מוסדות גריאטריים. לכל בחירה יש יתרונות וחסרונות: בעוד רשת גדולה תהיה תמיד ותיקה ומנוסה, ותציע סל שירותים רחב, מוסדות פרטיים עשויים להיות זולים יותר, או אפילו בעלי אווירה אינטימית במיוחד.

חשוב לבדוק, בהמשך לכך, מה בדיוק מציע מוסד הדיור המוגן לקשישים המתגוררים בו, בין השאר מבחינת הסוגיות הבאות:

  • רמת ההשגחה על הקשישים.
  • השירותים הרפואיים שמוענקים במוסד.
  • בעלי מקצוע אחרים שפועלים במוסד הדיור המוגן: עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק וכן הלאה.
  • מספר הארוחות היומיות והרכבן.
  • פעילויות לשעות הפנאי: חוגים, הרצאות, טיולים וכן הלאה.

כדי לבצע את הבחירה המושכלת, צריך לחשוב למה בדיוק הקשיש זקוק, מבחינה תפקודית, ומה יעשה אותו מאושר. ברור שסל שירותים רחב ככל האפשר עדיף, אלא שיש לו, מן הסתם, השלכות על המחיר שנדרש לשלם בגין השהות במוסד.

2. גובה ואופן התשלום

קשישים רבים, מעצם היותם כאלה, נמצאים במצב כלכלי שאינו פשוט כלל - אפילו כאשר הם מקבלים את התמיכה הנדרשת ממוסדות דוגמת הביטוח הלאומי, או מבני משפחותיהם. מחיר השהות במוסד הדיור המוגן, לכן, מהווה חלק משמעותי בעת בחירת דיור מוגן, כשגם כאן ניתן למצוא פערים גדולים במיוחד בין המוסדות.

התמונה הופכת למורכבת עוד יותר כשמתבוננים על מדיניות התשלום הנהוגה בכל בית אבות. כאן, ייתכנו לא מעט מסלולים, כל אחד מהם בעל יתרונות משלו. חשוב לא פחות הוא שכל מסלול מתאים, במידה שונה, ליכולות הכלכליות של הקשיש ומשפחתו. בין המסלולים, ניתן למנות:

  • מסלול דמי כניסה
  • מסלול דמי פיקדון
  • ערבויות
  • סל שירותים מורחב או משלים
  • תקופת ניסיון

יש לזכור כי חלק מהמוסדות מציעים גמישות מסוימת בתשלום, ולכן מומלץ לחפש אחר העמק השווה בין שני הצדדים.

3. בחינת המקום (והמיקום)

חייבים לזכור שהקשיש יבלה מספר חודשים לפחות במוסד הדיור המוגן. גם כאשר סל השירותים נראה מרשים מאד על הנייר, וגם כשבאתר האינטרנט של המוסד מתפארים בצוות המקצועי הרב מערכתי שבו, לא ניתן לבצע את הבחירה מבלי לבקר, בפועל, עם הקשיש באותו מוסד. כך, ניתן להתרשם מהעיצוב שלו, מהאווירה, מהדיירים, מהצוות המקצועי וכן הלאה. מומלץ לשוחח עם מספר אנשים, בין אם עובדים ובין אם דיירים, וללמוד מהם עוד על המקום.

בעת בחירת דיור מוגן, חשוב מאד גם לתת את הדעת על המיקום בו הוא נמצא. כאשר מעבירים לשם אדם קרוב, אין הדבר אומר שצריך, כמובן, לנתק איתו קשר. משפחות רבות מחפשות, ובצדק גמור, מוסד דיור מוגן קרוב, באופן יחסי, מה שיקל על הביקורים בו. סוגיה משמעותית נוספת היא רמת הנגישות של המוסד, בין השאר מבחינת הקרבה לצירי תנועה ראשיים, או התחבורה הציבורית המגיעה לשם.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.