מה זה החלפת מפרק ירך מוחלטת?

מה זה החלפת מפרק ירך מוחלטת?

יש גיל בו מתחילים להרגיש יותר את השחיקה בסחוס המפרק ואם אתם חשים לפתע מגבלת תנועה או כאב, מבחינים בהתנפחות, קשיחות יתר – יתכן שאתם סובלים משחיקה בסחוס המפרק.

אתם לא לבד. על פי נתונים, כ-80% מהאוכלוסייה סובלים מהבעיה כאשר באופן טבעי, היא מחמירה עם תהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף, אך יכולה להופיע בעקבות מאמץ גופני או פגיעה כמו בעת תאונה.

רבים בגילאי 60 צפונה סובלים ממחלת מפרקים ניוונית המכונה אוסטאוארטריטיס, שנחשבת לנפוצה מבין בעיות המפרקים ועשויה להשפיע על הגב התחתון ואזור, ברכיים וירכיים. מה שקורה בפועל הוא שהסחוס, שנועד לספק הגנה וריפוד לעצם נחשק והחיכוך שנוצר בעקבות זה יוצר כאבים בעת התנועה ועצמות המפרק, תחושת נוקשות, אובדן גמישות ולעיתים אפילו להיווצרות גידול גרמי ולצליל צורם בעת התנועה.

מתי נפנה לניתוח החלפת מפרק?

במצב זה ישנם מגוון טיפולים שהרופא המטפל יכול להמליץ עליהם לרבות טיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה, משככי כאבים ונוגדי דלקות למיניהם שלרוב מטפלים בסימפטומים ולא במקור הבעיה. במקרה ואלה לא עוזרים והכאב ממשיך ואף מחריף או שבאבחון עולה שהמצב מחייב פרוצדורה כירורגית, יתכן שיהיה צורך בניתוח החלפת מפרק ירך מוחלטת. ניתוח זה נחשב ליעיל במיוחד וקיימות שתי גישות של ניתוח זה, כאשר כיום מקובל לנקוט בגישה הקדמית.

הגישה הצדית והאחורית שהיתה נפוצה עבר דרשה חיתוך בחלק הצדי של הירך כולל חיתוך של השרירים ואילו היום, משתמשים יותר בשיטה הקדמית על מנת להגיע למפרק ולהחליף אותו בראש מלאכותי המדמה תנועה טבעית של המפרק. גישה זו בעלת יתרונות רבים: ראשית, בניתוח הזה ניתן ליהנות משיקום קצר יותר בפחות כאב ומגבלות. שנית, היות והמטופל שוכב על הגב ניתן לבדוק לפני סיום הניתוח את אורך הרגליים ובמידה ויש דיספרופורציה אפשר לטפל וכן אם המנותח עבר החלפת מפרק בירך אחת הרי שבמידה והוא יזדקק להחלפת מפרק בירך השנייה יהיה קל יותר לבצע החלפה זו בעתיד, כיוון שבגישה זו לא נדרש חיתוך השריר. ניתוח זה מבוצע בהרדמה מלאה או בהרדמה אזורית ולרוב נמשך כשעה וחצי.

מה בין החלפה חלקית למלאה?

יש הבדל בין החלפת מפרק חלקית להחלפת מפרק מוחלטת שנקבעת על פי שחיקת ופגיעת המפרק, אבל לרוב ההחלטה בדבר היקף ההחלפה מתקבלת בעת הניתוח עצמו, כאשר המנתח יכול לבדוק ולקבוע את גודל הפגיעה. לרוב כאשר הפגיעה היא ניוונית וחלקי המפרק מעוותים והפגיעה קשה אין מנוס מלנקוט בהחלפה מוחלטת.

הבשורות הטובות הן שכיום עם המיומנות הכירורגית המתקדמת והפיתוחים הטכנולוגיים של חומרים איכותיים, החלפת מפרק ירך מוחלטת מחזיקה מעמד למשך שנים ארוכות בין 15-20 שנה.

לאחר הניתוח ההמלצה היא לבצע טיפול פיזיותרפיה ו/או אפוסתרפיה הנחשבים לטיפולים שעוזרים בשיקום המפרק ולאחר מכן, להתמיד בכושר גופני לחיזוק. כמו כן, כדאי לרדת במשקל על מנת להפחית עומס מהמפרקים. היופי הוא שרוב האנשים ירגישו שטווח התנועה שלהם השתפר משמעותית והם יכולים ליהנות מאיכות חיים טובה ללא כאב.

כמובן שאם בכוונתכם לעבור ניתוח החלפת ירך, חשוב לגשת לאבחון אצל אורתופד מומחה על מנת שהוא יבצע את האבחון הנדרש ויוכל לבצע את הניתוח עצמו בדרך המיומנת ביותר וכן לבצע את המעקב הנדרש לאחר הניתוח. לרוב אחרי הניתוח המנותח מאושפז למספר ימים ובמקרים מסוימים מקבל אנטיביוטיקה להפחתת הסיכוי לזיהומים ולאחר מכן הוא נמצא בשיקום בית או בבית אבות, כאשר יש לקחת בחשבון שההחלה היא הדרגתית וחשוב לגייס את בני המשפחה או לייצר סביבה תומכת על מנת לעבור את השיקום בשלום ולחזור לשגרת חיים תקינה.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.