סיעודי מורכב – סיעודי רפואי

כיום, נעשית בישראל חלוקה של קשישים על פי רמות התפקוד שלהם. קיימת תמימות דעים על כך שרמת התפקוד המורכבת ביותר, וזו אשר מעמידה את הקשיש בפני הקשיים המרובים ביותר, היא הגדרתו כסיעודי מורכב – סיעודי רפואי. מה עומד בבסיס ההגדרה של בית אבות סיעודי מורכב? וכיצד קשישים מהקבוצה הזו יכולים לתפקד באופן ראוי?

סיעודי, סיעודי מורכב ומה שביניהם

בהתאם להגדרות הנהוגות כיום בישראל, קשיש סיעודי הוא כזה אשר זקוק לסיוע תמידי, בין השאר בביצוע פעולות חשובות לאורך היום והלילה. מבחינה מעשית, מדובר על קשיש שזקוק לסיוע בלפחות שלוש מבין שש הפעולות הבאות: הלבשה, קימה ושכיבה, האכלה, רחצה, שליטה על הסוגרים או ניידות. ברוב המקרים, יעניקו לו את הסיוע הזה מטפלים אישיים או אחים ואחיות (תלוי במדיניות המוסד).

קשיש המוגדר כסיעודי מורכב סובל אף הוא מהקשיים האלה, אך למשוואה מוסיפים קושי מהותי אחד: הקשיש זקוק גם להשגחה ולטיפולים רפואיים, וזאת עקב מצבו הבריאותי. נדרש שהוא יעבור בדיקות רפואיות באופן יומיומי, וסכנת המוות מרחפת מעל ראשו תמיד. בין השאר, מדובר כאן על בני גיל הזהב אשר המצב הרפואי שלהם כולל, בין השאר, מעבר של אחד מהטיפולים האלה:

  • עירוי תוך ורידי ממושך
  • עירוי דם
  • דיאליזה
  • טיפולים כימותרפיים
  • בעיות נשימתיות
  • הקרנות

עד שנת 2009, נכללו תחת הגדרת החולה הסיעודי המורכב גם מטופלים אשר מוזנים באמצעות זונדה. עם זאת, כיום הם נכללים בתקופת החולים הסיעודיים ה"רגילים".

שאלת מימון האשפוז

אחת הסוגיות המשמעותיות ביחס לחולים במחלקות סיעודי מורכב נוגעת לאחריות עבור האשפוז שלהם. במקרה הזה, התקנות בישראל מדברות על כך שקופת החולים היא שנושאת באחריות על מימון האשפוז, וזאת להבדיל ממקרים סיעודיים רגילים, בהם הדבר נופל על משרד הבריאות או על המטופל באופן עצמאי. ועדיין, על מנת שאחריות זו אכן תקבל תוקף, מהמטופל עצמו נדרש תשלום של 100 ש"ח. הרחבה על ההנחיות האלה נמצאות בחוזר שהפיץ משרד הבריאות בנושא.

הסעיפים הבאים, שמשלימים את המשוואה, מעניינים אפילו יותר. ראשית, האפשרות של מטופלים, שאינם יכולים לעמוד בדמי ההשתתפות העצמית, לקבל הנחות מטעם קופת החולים, בהתאם למדיניות הנהוגה בה. חשוב להדגיש, בהמשך לכך, שגם כאשר המטופל או משפחתו מסרבים לשלם את דמי ההשתתפות העצמית, אחריותה של קופת החולים היא להעניק לו את השירות הזה. זאת, כמובן, מתך ידיעה שאי הענקת השירות תפגע באותו קשיש. המעוניינים להרחיב על ההתניה הזו יכולים לעיין בקישור הבא.

הנקודה האחרונה שחייבים להדגיש היא שסל הבריאות בישראל אינו מתייחס כלל למשך האשפוז של אותו קשיש. במילים אחרות: על קופת החולים להמשיך ולכסות את עלויותיו כל עוד הן נדרשות, בלי קשר לסוגיות פיננסיות אלה או אחרות.

הפתרון של בתי האבות

ההגדרה של רמת התפקוד של אדם הנמנה על האוכלוסיה המבוגרת חשובה בעיקר מכיוון שהיא תגדיר את המוסדות הגריאטריים שניתן לשכן אותו בהם, בהתאם לקיום מחלקה המוגדרת סיעודי מורכב. על מנת שהוא אכן יזכה לטיפול הסיעודי והרפואי הנדרשים, ברור כי בבית האבות הנבחר חייבת להימצא מחלקה סיעודית מורכבת. מהבחינה הזו, יש לציין כי האשפוז אפשרי גם באופן עצמאי, ללא מימון קופת החולים, לאחר המצאת מסמכים רפואיים רלוונטיים.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.