שיקולים בבחירת בית אבות

ההחלטה על שיכון אדם הקרוב לנו בבית אבות נחשבת למשמעותית בכל קנה מידה. אנחנו יודעים כי הוא יבלה בבית האבות מספר חודשים לפחות, אם לא שנים ארוכות, ורוצים שיקבל שם את כל מה שהוא זקוק לו. אלא שיש בישראל רשימה אינסופית של בתי אבות, כמו גם מוסדות גריאטריים מסוגים אחרים. איך בוחרים את זה המתאים ביותר לצרכים?

סוג בית האבות

הנקודה הראשונה שחשוב להדגיש היא שבית אבות הוא הגדרה רחבה ביותר. תחתיה, ניתן להכניס לא רק מאות מוסדות ספציפיות, אלא גם קטגוריות מובנות מראש. אלה יגדירו את אופי ההתנהלות של בית האבות, השירותים הניתנים לקשישים וסוג האוכלוסיה אשר תימנה על מצבת הדיירים שלו.

החלוקה העיקרית נעשית על פי רמות התפקוד של הקשיש. בית אבות סיעודי, המיועד לקשישים בעלי רמות תפקוד נמוכות, יציע לקשישים השגחה לכל אורך היום וטיפול אישי על ידי הצוות הסיעודי. בנוסף, ישנם מוסדות סיעודיים המתמקדים מראש בסוג מסוים של אוכלוסיה, לרבות קשישים חולי אלצהיימר.

מן העבר השני, בתי אבות לעצמאיים או לתשושי נפש יניחו תפקוד גבוה יותר של הקשיש, ולכן הטיפולים שניתנים להם יהיו צמודים פחות. מוסדות אלה יתמקדו בהצעת סביבה נעימה ומוגנת לקשיש, עם השירותים הבסיסיים להם הוא זקוק, ועם פעילויות להעשרת הזמן הפנוי שלו.

אוכלוסיית הדיירים

בעת בחירת בית אבות, חשוב לברר כמה שיותר על אוכלוסיית היעד שלו, ואפילו להגיע למקום ולשוחח עימם במידת הצורך. זה צריך להיות מקום שבו הקשיש ימצא שפה משותפת עם יתר הדיירים. בהתחשב בעובדה שיש בתי אבות המיועדות לקבוצות מוגדרות באוכלוסיה- למשל, דתיים מסורתיים או בני המגזר הערבי – סוגיית ההתאמה הזו אינה מובנת מאליה, ונדרש לתת עליה את הדעת.

השירותים הספציפיים של בית אבות

על מנת שבית אבות יוגדר ככזה, הוא צריך לענות על מספר תנאים בסיסיים: נדרש שיעניק, למשל, שירותים רפואיים בסיסיים, ארוחות סדירות ושירותי ניקיון. עם זאת, אין להניח שכל בית אבות בו נתקלים אכן מעניק את אלה בפועל, ולו מכיוון שבישראל פועלים כיום מספר בתי אבות ללא רישיון בתוקף. חשוב לבקש, לכן, מבית האבות להציג רישיון פעילות תקף, ולא לבחור בכזה שאינו יכול להציג היתרים שכאלה, מסיבה זו או אחרת.

תמונת הטיפולים והשירותים של בית האבות, יש להדגיש, לא מסתכמת בכך. הבירורים, לכן, צריכים לכלול בתוכם סקירה של השירותים הניתנים לקשישים, או עשויים להיות מוענקים להם בנסיבות מסוימות. כפי שנרמז מעלה, הפעילויות המוצעות לשעות הפנאי הן פרמטר מרכזי בדרך לבחירה. כאשר הקשיש יכול, למשל, להצטרף לחוגים או לסדנאות, לצפות בסרטים או לצאת לטיולים, כל השהות שלו תהפוך לנעימה.

ומה עם המיקום?

כשמדברים על בחירת בית אבות, לא ניתן להוציא מתוך משוואת הבחירה את המקום בו הוא נמצא. יש לכך מספר סיבות: הראשונה היא הנגישות של בית האבות, שחייבת להיות גבוהה. השאיפה היא למקום שפשוט להגיע אליו, שקיימת תחבורה ציבורית סדירה אליו ושיש בסמוך לו מוסדות חיוניים עבור הקשיש.

היבט אחר ביחס למיקום הוא הקרבה שלו לבני המשפחה של הקשיש. כאשר משכנים אדם קרוב בבית אבות, לא מנתקים איתו את הקשר. הביקורים חייבים להיות תכופים – זה יעשה טוב לכל המעורבים. לכן, מומלץ לא לבחור בבית אבות הממוקם בקצה השני של מדינת ישראל, אפילו אם הוא עושה רושם טוב, על הנייר.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.