איך לטפל בטראומות אצל קשישים

בין אם אנו מדברים על קשישים המתגוררים בביתם, בבתי אבות או בדיור מוגן, אוכלוסיית הגיל השלישי היא האוכלוסייה שצריכה להיות הכי יקרה לליבנו וחשובה לנו. וכאשר הנושא שמטריד אותנו הוא טראומות שקשישים חווים או חוו בעבר, יש להתייחס לכך במלוא הרצינות.

טראומה היא נושא מרכזי באוכלוסייה הכללית והמבוגרת בפרט. טראומות יכולות לקרות לכל אחד, אבל הן נפוצות יותר בקרב קשישים בגלל הפגיעות הגדולה יותר שלהם. בכמה וכמה היבטים שונים, לטראומה יכולה להיות השפעה שלילית על בריאותו ורווחתו של האדם, כמו גם על יכולתו לחיות באופן עצמאי. בתוך כך, טיפול בטראומה מבוסס על שיטות טיפול שונות, כאשר הוותיקה והנפוצה ביניהן היא שיטת ה-CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי).

קצת על טיפול CBT

כל מי שסיים את התואר הראשון שלו במדעי ההתנהגות ופסיכולוגיה יודע כי טיפול CBT הוא אחד הטיפולים המוכרים בכל מה שקשור לטיפול בטראומות. עם זאת, טיפול בטראומה עשוי להיות מורכב ולהצריך עבודה ממושכת והתמדה מצד המטופל הקשיש.

אנשים מסוימים שחוו טראומה עשויים להיתקל בבעיות שינה או אכילה, כאשר טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא סוג של פסיכותרפיה, שהוכחה כיעילה לטיפול במגוון מצבים פסיכולוגיים מהסוגים האלו.

למי מומלץ טיפול CBT?

טיפול CBT מומלץ לעתים קרובות לאנשים עם דיכאון, חרדה וטראומות מסוגים שונים, לרבות טראומות שהובילו את המטופל לפתח מצב של PTSD. בחלק מהמקרים טיפול זה יכול לשמש גם לטיפול בכאב כרוני ומצבים פיזיים אחרים.

הטיפול במקרים רבים משתמש במושג "שינוי מבנה קוגניטיבי", שבו המטפל עוזר למטופל לזהות את המחשבות השליליות שלו ולהחליף אותן בדפוסי חשיבה ודפוסי התנהלות טובים חיוביים ומועילים יותר. אם לפשט את הקונספט של הטיפול, סוג זה של טיפול מבוסס על הרעיון שהפעולות שאנחנו מבצעים משפיעות על הבניית דפוסי החשיבה שלנו ועל התחושות שאנו חווים. לפי הטיפול, אם האדם מפחד לדוגמה מגבהים, יהיה צורך לחשוף אותו לאט-לאט לגבהים שונים, כל פעם יותר גבוה.

מלבד CBT, אילו טיפולים מומלצים לקשישים שחוו טראומה?

קשישים שחוו טראומה בעבר נמצאים בסיכון לפתח תסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). ישנם מספר טיפולים שיכולים לעזור להקל על הסימפטומים של PTSD, כאשר אלה כוללים טיפולים דינמיים מול פסיכולוג קליני, EMDR וטיפולים אחרים. בעוד שחלק מהטיפולים עשויים להתאים לאדם מסוים, טיפולים אחרים פחות יתאימו. ולכן חשוב לדעת כיצד להתאים את הטיפול הנכון לסוג הבעיה ולאדם עצמו. אם טיפול CBT אינו עונה על צרכי המטופל, יש לבדוק שיטות אחרות שיותר יקדמו אותו.

חשוב לדעת שאין להשתמש בטיפולים אלו באופן מבודד, אלא יש לשלבם עם טיפולים אחרים כגון תרופות, ייעוץ או קבוצות תמיכה. בכל מקרה ומקרה, אין לוותר על ייעוץ רפואי או ייעוץ מאת אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.