עזרה וסיוע עם עובד זר

עובדים זרים במדינת ישראל מהווים חלק חשוב במערך העבודה, על כן חשוב לוודא שהם מקבלים את כל הזכויות המגיעות להם, ביטוח בריאות רפואי הוא אחד מהם.

עם צמצום עבודתם של עובדים מהשטחים בישראל החלו עובדים זרים למלא את מקומם, ובסוף שנת 2000 שהו בישראל כ-240,000 עובדים זרים. על חשיבותם של העובדים הזרים לא ניתן לערער בכל הנוגע למערך כוח האדם בישראל שכן תרומתם בתחום החקלאות, הסיעוד והטיפול בקשישים עצומים לאין שיעור. אזרח ישראלי המעוניין להעסיק עובד זר במגוון בכל תחום, חייב להצטייד באישורים הדרושים להעסקתו ולעשות זאת כדין, וכן לעמוד בכל כללי זכויות העובדים זרים.

מתוקף מעמדם המיוחד, קיימות זכויות מיוחדות לעובדים זרים, הנוגעות להסדרה בזמן שהייתם בארץ, החוק מגדיר זכויות ספציפיות עבור עובדים, העוסקים בענפי תעסוקה שונים כמו ענף הבנייה, ענף החקלאות, ענף המלונאות ועוד וכן זכויות כלליות עבור כל העובדים הזרים כגון: שכר, תנאים סוציאלים, הזכות לדיור הולם, יום מנוחה שבועי וכן על המעסיק לבטח את העובד הזר בביטוח בריאות רפואי לעובד זר . במאמר זה נרחיב אודות נושא זה, לרבות מה כולל ביטוח רפואי שכזה, כמה הוא עולה, איך בעצם מתבצע כל התהליך ועוד.

עובד זר אינו תושב ישראל, והחוק נחקק בעקבות הכרת הכנסת בעובדה כי עובדים זרים אינם נכללים במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי וזקוקים לכיסוי הוצאות רפואיות במקרה הצורך.

לכל עובד זר גם אם מועסק באופן חוקי ובין אם לא, עדיין חלה חובה על המעסיק לרכוש בעבורו פוליסת ביטוח רפואי. וגם אם הינו עובד במשרה חלקית. הדבר נכון גם אם מדובר בהעסקת העובד הזר דרך חברת כוח אדם וגם אם מדובר בהעסקה פרטית.

הכיסוי הרפואי הניתן במסגרת הביטוח נקבעו ע"י משרד הבריאות ובד"כ כוללים ביקורים אצל רופא משפחה, קבלת מרשמים, ביקור אצל מומחים, ביקור בבתי חולים, אבחון ראשוני הכולל בדיקות שונות, חיסונים, בדיקות מעבדה, בדיקות הדמיה, ניתוחים, סיטי, עזרה ראשונה של רפואת שיניים, כל הבדיקות הקשורות לבריאות האישה, פינוי באמבולנס, ביטוח למקרה מוות, צילומי רנטגן, אשפוז בבתי חולים פסיכיאטריים ועוד. ניתן להרחיב את הפוליסות הבסיסיות בתוספת תשלום.

*הביטוח אינו כולל טיפולים בגין תאונת דרכים וטיפולים בין תאונת עבודה.

המעסיק רשאי לבחור בעצמו היכן לבטח את העובד, על פי העדפותיו האישיות. כלומר, גם אם העובד הזר מועסק על ידי חברת כוח אדם מסויימת, היא איננה יכולה לחייב את המעסיק לבחור בקופת חולים מסוימת, אלא המעסיק הוא זה שמחליט דרך איזו חברת ביטוח או קופת חולים לבטח את העובד. באופן הזה המעסיק יכול לבחור את התעריף המתאים לו אצל חברות הביטוח השונות.

המעסיק יכול לשלם את הביטוח כולו, אך הוא גם רשאי לנכות משכרו של העובד עד שליש מסכום הביטוח. חובה ליידע את העובד הזר על קיומו של הביטוח, בניכוי התשלום משכרו על המעסיק למסור לעובד הזר סיכום של הפוליסה בשפה המובנת לו והסבר מה כולל הכיסוי הביטוחי

ביטוח בריאות לעובדים זרים אינו מחייב בתקופת הכשרה, כך שהביטוח הרפואי תקף מיידית לאחר הנפקת הפוליסה על ידי חברת הביטוח.

כאמור חובתו של המעסיק עפ"י חוק לדאוג לביטוח רפואי לעובד זר, מעסיק אשר אינו עושה זאת, מכל סיבה שהיא עובר על החוק ומבצע עבירה פלילית ומסתכן בעונשים כגון קנסות גבוהים ואף למאסר.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.