יאן מזרחי מסביר על כאבים בגוף השלישי ואוסטאופתיה

בגיל השלישי אנשים מבוגרים נוטים לסבול מכאבים ובעיות בריאותיות רבות. עם הגיל, מתרחשים שינויים פיזיולוגיים טבעיים בגוף האדם, שיכולים להוביל לכאבים ובעיות בריאותיות. שינויים אלו כוללים ירידה ביכולת של העצמות להתמודד עם עומס, ירידה ביכולת של השרירים להתכווץ

ירידה ביכולת של המפרקים לנוע בחופשיות וירידה ביכולת של המערכת החיסונית להגן על הגוף מפני מחלות.

ד"ר יאן מזרחי, אוסטאופת מוסמך,  הגיע לעשות לנו סדר ולהסביר כיצד אוסטאופתיה יכולה לעזור בהפחתת כאב ומגבלות תנועה העשויות להתפרץ עם הגיל. 

בעיות אשר עשויות להופיע בגיל השלישי 

עם הגיל, הגוף עובר שינויים פיזיולוגיים טבעיים שיכולים להוביל לבעיות בריאותיות. בין בעיות הבריאות השכיחות ביותר בגיל השלישי ניתן למצוא כאבי גב אשר יכולים להיגרם מגורמים שונים, כגון דלקת פרקים, פגיעה ביציבה, ועומס יתר על הגב. דלקות פרקים גם הן בעיה שכיחה בגיל השלישי וכן בעיות עיכול כגון עצירות, שלשול, ודלקת קיבה, אשר עשויות להיגרם משינויים טבעיים במערכת העיכול, שימוש בתרופות, או מחלות כרוניות.

חשוב להבין כי מערכות שונות בגוף קשורות אחת לשנייה. לדוגמא, מערכות הנשימה, העיכול והשתן קשורות למרכז השלד. לכן, בעיה אחת במערכת מסוימת יכולה להשפיע על מערכות אחרות. לדוגמה, דלקת פרקים בגב יכולה להקשות על הנשימה, מכיוון שהיא יכולה לגרום לכאבים ולחוסר תנועה. עצירות יכולה להקשות על השינה, מכיוון שהיא יכולה לגרום לאי נוחות ונדודי שינה.

מהו טיפול אוסטאופתי

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול הוליסטית המתמקדת בקישוריות של מערכת השרירים והשלד ובבריאות הכללית. אוסטאופתים מאמינים שחוסר התאמה או הגבלות במבנה הגוף עלולים להפריע לתפקודו הטבעי ולתרום לבעיות בריאותיות שונות. אוסטאופתים מתחשבים בהיבטים הפיזיים, הרגשיים והפסיכולוגיים של בריאות האדם בעת אבחון וטיפול בבעיות.

שיטת הטיפול היא ידנית. הכלי העיקרי המשמש באוסטיאופתיה הוא מישוש (תחושה עם הידיים) מניפולציה ידנית של השרירים, העצמות והמפרקים. מטרתו לשחזר את המערך הנכון ולשפר את הניידות.

אוסטאופתים מעודדים מטופלים להשתתף בתהליך הריפוי שלהם באמצעות שינויים באורח החיים ותרגילים לשמירה על גמישות וכוח.

כיצד מתבצע טיפול אוסטאופתי בגיל השלישי

טיפול אוסטאופתי בגיל השלישי מתבצע באופן דומה לטיפול אוסטאופתי בגילאים אחרים. עם זאת, חשוב להתאים את הטיפול לצרכים וליכולות של המטופל המבוגר. הטיפול מתחיל בתשאול ואבחון רפואי להבנת ההיסטוריה הרפואית של המטופל והבנה אילו בעיות בריאותיות קיימות, לאחר המסקנות וההבנה כי אכן טיפול אוסטאופתי מתאים, מתחילים בטיפול עצמו. 

הטכניקות האוסטאופתיות כוללות מניפולציות של המפרקים - האוסטאופת משתמש בלחץ ידני כדי להזיז את המפרקים ולהחזיר אותם למצבם הנכון. כמו כן ישנו עיסוי של השרירים והרקמות הרכות כדי להרפות את השרירים ולשחרר מתחים. ישנו שימוש גם בטריגר פוינט תרפי - האוסטאופת משתמש בלחץ ידני נקודתי כדי להקל על כאב ודלקת.

לאחר הטיפול, האוסטאופת ייתן למטופל הנחיות לגבי מה לעשות כדי לשמור על התוצאות של הטיפול. ההנחיות יכולות לכלול תרגילים, פעילות גופנית, או שינויים באורח החיים.

התאמות בטיפול אוסטאופתי בגיל השלישי

ישנן מספר התאמות אשר נעשות בגיל השלישי על מנת להתאים את שיטת הטיפול למטופל. חשוב להתאים את קצב הטיפול ליכולות של המטופל המבוגר. האוסטאופת יכול להתחיל בטיפולים קלים יותר ולהגביר את העוצמה בהדרגה. האוסטאופת יכול להשתמש בטכניקות אוסטאופתיות עדינות יותר כדי לא לגרום לכאב או אי נוחות למטופל המבוגר. וכמו כן ישנה התמקדות ביציבה. יציבה טובה היא חשובה במיוחד לאנשים מבוגרים. האוסטאופת יכול לעזור למטופל המבוגר לשפר את היציבה שלו, מה שיכול להפחית את הסיכון לכאבים ולבעיות בריאותיות אחרות.

הטיפול  האוסטאופתי יכול להיות יעיל לשחרור רקמות ושרירים תפוסים, לטייב את איכות תנועת האיברים והגוף ולהפחית כאבים כרוניים. לטיפול האוסטאופתי יש השפעה על מרכזי עצב ושיכוך כאבי שרירים, כאבי מפרקים ושיפור זרימת הדם לפעילות תקינה של מערכות הגוף ולהעלמת בצקות ודלקות בגוף.  האוסטאופת מטפל ברקמות  ומזהה את מקור הבעיה ובכך משחרר את החוליות הרלוונטיות לכאב. הטיפול נעשה בצורה עדינה ומותאמת לכל מטופל בהתאם למצבו הגופני ולגילו.

 

יאן מזרחי הוא ד"ר לאוסטאופתיה - אוסטאופת מוסמך ומנוסה, אשר השלים את לימודיו בצרפת, בעל ניסיון של למעלה מעשור בטיפול בכאבים ובעיות אורטופדיות. הוא בוגר אוניברסיטת C.O.P, וכן מרצה עולמי בתחום האוסטאופתיה.

 

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.