8 דגשים בתהליך שיקום לאחר ניתוח החלפת ירך

ניתוח החלפת מפרק הירך הוא הליך אורטופדי נפוץ המבטל את הכאב והנכות הנגרמים על ידי דלקת מפרקים במפרק הירך. תהליך השיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך הוא תהליך בו המטופל מתאושש מהניתוח ולומד שוב ללכת. שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך חשוב הן למטופל והן למטפלים בו. זה עוזר בחיזוק השרירים והמפרקים שלא היו בשימוש במשך זמן רב בגלל הכאבים מהפציעה או המחלה. זה גם עוזר בבניית סיבולת, שיווי משקל וקואורדינציה שחשובים לפעילויות יומיומיות כמו הליכה, טיפוס מדרגות וכו'.

ניתוח החלפת מפרק הירך הוא אחד הניתוחים הנפוצים בעולם, והוא גם הניתוח הנפוץ ביותר לאנשים מעל גיל 65.

הדברים החשובים שיש לעשות בעת השיקום

חשוב לעקוב אחר תהליך השיקום לאחר הניתוח, על מנת שתוכל לחזור לאורח החיים הרגיל בהקדם האפשרי. התהליך אורך בדרך כלל כשישה שבועות, אך הוא יכול להימשך עד 12 שבועות בהתאם לגילו של האדם, בריאותו הכללית וגורמים נוספים.

  1. השלב הראשון בתהליך השיקום הוא להשתחרר מבית החולים ולחזור הביתה או למכון שיקום. לכן צריך להכין את הבית מראש
  2. מן הסתם שתזדקקו לעזרה בבית בתקופה זו, אז אולי יהיה רעיון טוב לדאוג כמה מטפלים או בני משפחה שיעזרו לכם.
  3. עדיף לא להרים משהו כבד מ-5 ק"ג לפחות 6 שבועות לאחר הניתוח ולהימנע ממדרגות לפחות 4-6 שבועות
  4. חלק מתופעות הלוואי השכיחות של ניתוח זה הן זיהום, קרישי דם ופקקת ורידים עמוקים. אבל תופעות הלוואי הללו נדירות.
  5. תתחילו ללכת עם סיוע במשך כ-10 דקות ביום במשך ארבעה ימים.
  6. לאחר שלב זה, מעודדים את המטופלים ללכת ככל שהם יכולים בכל יום ללא סיוע במשך 10-15 דקות בכל פעם, תוך גידול הדרגתי
  7. תהליך השיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך שונה בתכלית מתהליך השיקום לאחר ניתוחים אחרים. המטופל צריך להיות זהיר מאוד ולהימנע מתנועות מסוימות שעלולות לגרום לשתל להשתחרר.
  8. כמו כן, עליך להימנע מכל הרמה כבדה וכיפוף במותניים, שכן פעולות אלו עלולים לגרום לכאב באזור הניתוח.

תרגילים רלוונטיים לאחר ניתוח החלפת ירך

שיקום הוא חלק קריטי בהחלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך. חשוב שתעקוב אחר תהליך השיקום כדי לוודא שמפרק הירך החדש שלך יחזיק מעמד זמן רב. תהליך השיקום מתחיל בדרך כלל בבית החולים או בבית עם תרגילים עדינים שיעזרו לך להחזיר את כוח השרירים. אתה יכול גם להיעזר בפיזיותרפיסט או במרפאה בעיסוק כדי לעזור לך בשגרת הפעילות הגופנית שלך וללמד אותך כיצד להתמודד עם כאב ולמנוע נפילות.

על המטופל להתחיל בביצוע תרגילים שלא יפעילו לחץ על המפרק או יגרמו לכאב כלשהו באזור הניתוח. המטופל צריך להגדיל בהדרגה את טווח התנועה שלו, ולכלול אימוני משקל קל עם משקולות או רצועות אלסטיות. לתרגילים רלוונטים לאחר ניתוח החלפת ירך לחצו פה.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.