תסמונת הפה השורף

תסמונת הפה השורף היא תסמונת המתאפיינת בתחושת שריפה בפה, בעיקר באזור הלשון ולעיתים גם בשפתיים. היא אינה מסוכנת וחולפת לרוב בתוך מספר חודשים עד שנים, אך פוגעת מאוד באיכות החיים של הסובלים ממנה משך כל שעות היממה. כמו כן, התסמונת מופיעה בדרך כלל בנשים בגיל המעבר. תחושת השריפה בפה מתחילה בבוקר עם הקימה, נמשכת לאורך כל היום ומתעצמת בערב ובעקבות כך גורמת לקשיי הירדמות משמעותיים.

מהם הגורמים לתחושת צריבה בפה?

כמו תסמונות רבות, גם לתסמונת הפה השורף אין מקור ידוע ברפואה המערבית, דבר שגורם לאנשים רבים לסבול מבלי למצוא מזור למכאובים. יש הסוברים כי זוהי הפרעה עצבית או נפשית, ועל פי הרפואה הסינית מדובר בחוסר איזון נפשי ופיזיולוגי גם יחד, אם כי לא ברור מה הוביל למה. על כן, הטיפול האידיאלי יהיה טיפול משולב, שמתייחס הן לפן הפיזיולוגי והן לפן הנפשי. במקרים רבות, טיפולים המביאים להפחתת המתח והחרדה מסייעים לריפוי ולהעלמת התופעה שמעיבה מאוד על איכות החיים.

כיצד ניתן לאבחן את תסמונת הפה השורף?

אבחון התסמונת מבוצע ראשית על ידי מומחה לחלל הפה כדוגמת רופא שיניים או רופא ממומחה לפה ולסת, כשההנחה היא שמה שגורם לתסמונת היא טראומה בחלל הפה, מחלה של ריריות הפה, תותבות שאינן מותאמות ומקרינות לאזורים השונים בחלל הפה, רגישות למזון או לתרופות ועוד. אם רופא השיניים ישלול שמקור הבעיה היא בחלל הפה, ניתן לבצע בדיקות דם על מנת לחפש סימנים למחסור בוויטמינים, מחסור בברזל או סוכרת. גם תת פעילות של בלוטת התריס עשויה לגרום לתסמונת הפה השורף לכן יש צורך לוודא שאין בעיה באיזון ההורמונלי. אם כלל הבדיקות שנעשות לא מעידות על בעיה רפואית כלשהי, הרופא יאבחן שמדובר בתסמונת הפה השורף.

דרכי הטיפול הטבעיות בתסמונת הפה השורף

אם הבדיקות העלו שיש מקור ראשוני לתסמונת, כמובן שמטפלים בו ועל ידי כך מרפאים גם את תחושת השריפה באזור הפה. אם הבדיקות לא מעלות תוצאות, ישנם סוגים שונים של טיפולים – מהרפואה הקונבנציונלית ומהרפואה הטבעית. ניתן לקחת תוספי תזונה כמו חומצה אלפא ליפואית, ויטמין E שידוע כנוגד חמצון חזק מאוד שמסוגל לנטרל רדיקלים חופשיים ונמצא כיעיל לטיפול בתסמונת הפה השורף. בנוסף, ישנם טיפולים שונים שמטרתם הרפיית מתחים כדוגמת יוגה, מדיטציה וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי. כיוון שעל פי הרפואה המקור לתסמונת הפה השורף עשוי להיות נפשי, טיפולים מן הסוג הזה נמצאו גם הם יעילים להקלה ולריפוי. ככל שהתסמונת נמצאת במצב חומרה בינוני וקשה, מומלץ לשלב בין טיפול קונבנציונלי לטיפול תומך כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר ולהביא להקלה מהירה.

למידע נוסף על טיפול טבעי בתסמונת הפה השורף >

לסיכום – יש מקום לאופטימיות

תסמונות ומחלות רבות שניתן לזהות אותן לרוב על דרך שלילה של מחלות אחרות, נתפסות בטעות כחסרות טיפול אפקטיבי. הבשורה הטובה היא, שלתסמונת הפה השורף יש טיפול יעיל שמקצר באופן משמעותי את משך התופעות ומקל על תחושת השריפה בפה.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.