מיסים בגין תשלומי פנסיה בארה”ב

עבדתם לאורך מיטב שנותיכם והזעתם גם מספר שנים אצל הדוד סאם והנה חשבתם שהגעתם אל המנוחה ואל הנחלה, וכל שנותר הוא רק לקצור את פירות הפנסיה, אז חשבתם.

תושבים ישראלים רבים שעבדו בארצות הברית והופקדו עבורם תשלומים המיועדים לתוכניות חסכון לצרכים פנסיוניים מגלים כי נטל המס החל על הפנסיות גבוה מאוד ולעיתים אף רחוק מנטל המיסים הקבוע בחוק.

מיסוי פנסיות בארה”ב

תוכניות פנסיוניות שונות בארה”ב דוגמת IRA אפשרו למשקיעים רבים לחסוך עשרות ומאות אלפי דולרים ואף לקצור רווחים גבוהים על הריביות. בהגיעם לגיל פרישה רוצים הזכאים למשוך את כספם בצורת הון חד פעמי או כקצבה ומופתעים מאוד מחבות המס המלווה לעסקה. מיסוי פנסיות בארה”ב לפעמים הוא כורח המציאות ולפעמים ישנן דרכים להפחתתו. אז מהי הדרך להגדלת ההכנסה בגיל פרישה? תכנון מפורט ואופרציה נכונה תאפשר במקרים רבים לחסוך תשלומים הנובעים מכפל קנס.

מיסים משלמים בארה”ב או בישראל?

בקרב תושבי ישראל שזכו להפרשות פנסיוניות גם בארה”ב עולה השאלה המתבקשת איפה צריך לשלם את המיסים, בארץ או בארצות הברית?

בשביל לעשות קצת סדר בבלאגן צריך להכיר את האמנה למניעת כפל המס שבין ארה”ב לישראל. אמנה זו, הנחתמה בין המדינות ומגלה הבנות בענייני המיסוי, קובעת כי כסף המשולם בצורת קצבה מתוכנית פנסיה פרטית חייב במס במדינת התושבות בלבד. במילים פשוטות, תושב ישראל אשר קיבל בעבר או מקבל בהווה כספי פנסיה מארה”ב וממנו מנוכה מס זכאי לקבלת הכספים בחזרה. כלומר, באפשרותו לדרוש כל דולר אשר שולם במסגרת המס שנוכה במקור מארצות הברית.

האם נשלם מיסים בישראל עבור פנסיה מארה”ב?

לפני שפותחים את השמפניות וחוגגים את החזר המס בארה”ב זכרו כי יש להצהיר על הכספים ולדווח על קצבאות המגיעות מחוץ לכותלי הארץ. מס ההכנסה הישראלי לא מוותר על האפשרות להכניס לכם יד עמוקה לכיס ולדרוש את המגיע לו.

לצידכם עומדים מספר סעיפים שמגדירים הקלות ופטורים על קצבאות שנתיות המגיעות מחו”ל וגם לתושבים חוזרים ישנם סעיפים לקבלת זיכוי מס נוסף וכאן חוזרים לנקודת ההתחלה ולהבנה כי עליכם לתכנן ביסודיות ולהתייעץ עם רואה חשבון אמריקאי שמתמחה בענייני המיסוי בישראל ויוכל לבנות יחד אתכם תכנון פרטני להקלת נטל המס.

עוד מידע חשוב בנוגע לפנסיות

אמנת המס בין ישראל לארה”ב מאפשרת פטור על פנסיות פרטיות ולא על קצבאות הניתנות מפנסיה ממשלתית.

תושב ישראלי המחזיק באזרחות אמריקאית לא יזכה לפטור אוטומטי ממיסים בגין כספי הפנסיה. אזרחים אמריקאים נדרשים להגיש דוח מס (1040) השונה מדוח המס שמגישים תושבים זרים -NR1040 ובו יש לבצע התאמות שונות. תושבים זרים יוכלו להנות מהטבות מס הנמנות על אמנת המס בלבד.

המאמר נכתב בשיתוף פעולה עם משרד ביטס - רואה חשבון אמריקאי בישראל

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.