דלקת מפרקים בגיל השלישי

המפרקים שלנו בעלי חשיבות רבה לתפקוד היומיומי. הבעיה היא שבעקבות פציעה או שחיקה שמחריפה עם השנים, עשויים אנשים רבים לסבול ממצב של דלקת מפרקים אשר עשויה לפגוע באופן משמעותי באיכות חייהם ומחפשים את הטיפול הטוב ביותר.

בבתי אבות בהחלט מכירים את החשיבות שיש לתקינות המפרקים ומייצרים עבור הדיירים מגון פעילויות ספורטיביות שיתאימו לגיל השלישי לגמישות וחיזוק המפרקים. כמו כן, יודעים להפנות בעת הצורך לאנשי מקצוע לקבלת טיפול בדלקות מפרק במהלך הגיל השלישי.

מהי דלקת במפרקים

דלקת מפרקים מתייחסת למחלת מפרקים או לכאבי מפרקים ולמעשה, יש דלקות מפרקים מסוגים רבים. בסופו של דבר, מדובר במצב של שחיקת הסחוס או בעיה במפרק שבאה לידי ביטוי בתסמינים שונים שגורמים לאי נוחות וכאב ברמות שונות כמו עיוות באזור המפרק, נפיחות, נוקשות, אדמומיות וקושי לקום, לשבת או לבצע פעילות.

דלקת במפרקים מסווגת למספר סוגים מרכזיים, ביניהם: דלקת מפרקים ניוונית בעקבות שחיקת הסחוס ודלקת מפרקים זיהומית שנוצרת בעקבות זיהום כלשהו ודלקת מפרקים שגרונית, שהיא למעשה מחלה אוטואימונית בה המערכת החיסונית תוקפת את המפרקים.

דלקת במפרקים יכולה להיות זמנית ויכולה להיות כרונית ואף להחריף עם השנים במידה ואינה מטופלת כראוי או שהשחיקה מתגברת עם ההתקדמות בגיל. לרוב היא נפוצה ברגליים, ידיים, מותניים, ברכיים וגב תחתון.

חשוב מאוד לאבחן שאכן מדובר בדלקת במפרק וכן להבין מאיזה סוג ולצורך כך פונים לאורטופד מומחה, זאת על מנת לקבל ממנו את דרכי הטיפול הרלבנטיות והאפקטיבית ביותר.

סוגי המפרקים והחשיבות לתפקוד היומיומי

המפרקים קריטיים לתנועת הגוף ולפעילותו התקינה והם הנקודה בה העצמות מתחברות. לאדם יש שלושה סוגים עיקריים של מפרקים שנבחנים זה מה לפי התנועה שהם מאפשרים: Synarthroses מפרקים קבועים, Amphiarthroses, שהינם מפרקי הסחוס  ו- Diarthroses שניתנים להנעה.

המפרקים הם אלה שמאפשרים את טווח התנועה ביניהם הברך או הקרסול, פעולות של כפיפה, הרחבה ועוד כשלכל מפרק יש תפקיד מסוים וביחד הם מאפשרים את תנועת הגוף. ישנן פעולות שגרתיות בהן המפרקים עובדים בו זמנית ולכן גם התיאום ביניהם הכרחי לתפקוד תקין מלא.

סוגי הטיפול בדלקת מפרקים

דלקת מפרקים עשויה לפגוע בתפקוד היומיומי של ירידה או עלייה במדרגות, כפיפה, ישיבה ועמידה ולגרום לכאבים עזים. הטיפול בדלקת תלוי בסוג הדלקת ובעוצמתה. לעיתים הוא יכלול משככי כאבים למיניהם, שימוש בסטרואידים ותזונה המבוססת על רכיבים אנטי דלקתיים.

במקרים רבים ההמלצה תהיה לטפל באמצעות פיזיותרפיה או הידרותרפיה במים על מנת לייצר גמישות ולבסס איזון, יציבות וטווח תנועה רחב על אף המגבלות השונות.

יתכנו גם המלצות כמו גרביים אורטופדיים ונעליים אורטופדיות וירידה במשקל במידת הצורך, היות ועודף משקל מעמיס על הגוף והמפרקים. 

חשוב להבין בין פעולות לצורך ניהול הכאב ובין טיפול אפקטיבי. לא תמיד קומפרסים חמים או קרים או פעילות גופנית מותאמת כמו שחייה או רכיבה על אופניים או שיטות של ריפוי בעיסוק ירפאו את הדלקת ויתכן שיעלה צורך בפרוצדורה משמעותית יותר.

חשוב מאוד לבחור אורטופד מומחה המיומן בטיפול בדלקות מפרקים אשר ידע לאבחן ולהציע את הטיפול הנכון ביותר.

כדאי לדעת שקיימת גם אפשרות של ביצוע ניתוח כמו החלפת מפרק הברך או החלפת מפרק ירך. למרבה השמחה, כיום מדובר בניתוחים בעלי אחוזי הצלחה גבוהים מאוד המתבצעים בשיטות מתקדמות כולל משתלים מלאכותיים המדמים את התנועה הטבעית של הגוף.

השיטות המתקדמות המתבצעות בניתוח על ידי אורטופד מומחה מנתח יכולות גם לסייע בקיצור משמעותי של תהליך השיקום והחזרה לשגרה שלרוב כולל פיזיותרפיה וחזרה הדרגתית לפעילות. התוצאות מחזיקות מעמד למשך שנים ארוכות הודות למשתלים המשוכללים ומאפשרות חיים ללא כאב וללא מגבלות על מנת שתוכלו ליהנות מהשנים היפות שלכם בבית האבות.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.