הגיל השלישי - מאבק יומיומי בגילנות (Ageism)

המונח גִּילָנוּת נטבע בשנת 1968 על ידי רוברט נ. באטלר, גרונטולוג, פסיכיאטר וסופר זוכה פרס פוליצר. באטלר מתייחס במונח זה לשלילה הבסיסית של זכויות האדם של אנשים בגיל השלישי. לדוגמה, הקושי של אנשים מבוגרים להתקבל לעבודה בגלל גילם.

גילנות יכולה ללבוש צורות רבות, כולל התייחסות לאנשים מבוגרים כאל חלשים, תלותיים או כמאותגרים טכנולוגית שנעדרים מהמדיה החברתית. גילנות באה לביטוי גם במדיניות הקובעת את גיל הפרישה מחיי העבודה, ומוציאה את המבוגר ממעגל העבודה כשהוא בשנות ה-60 לחייו ועדיין מסוגל לתרום רבות לעבודה ולחברה.

השפעת הסטריאוטיפים הנוגעים לאנשים בגיל השלישי

אם אתם מסכימים שחשוב להיאבק בגילנות, אבל זה לא מעורר בכם מספיק מוטיבציה, הנה כמה סיבות אחרות המלמדות כמה חשוב להימנע מסטריאוטיפים הקשורים לגיל.

  • הגיל פוגע בבריאות הכללית של אנשים מבוגרים

חוויה קבועה של אפליה יכולה להעלות את רמת הקורטיזול, הורמון הסטרס בגוף, ולחשוף את המבוגרים לסיכון גבוה יותר למחלות לב, לבעיות נשימה, לדיכאון, לנכות מסיבות שונות ומכאן גם לשימוש בתרופות ובסוגים שונים של מיטות טיפולים. מחקרים גם מראים שחווית הגילנות מקצרת את החיים בכ-10 שנים.

  • הגיל מעלה את הסיכון לדמנציה

לפי המחקר, הלחץ שיוצרות תפיסות שליליות על הזדקנות, עלול לגרום לשינויים מוחיים פתולוגיים. אחד המחקרים גילה שאנשים עם סיכון גנטי למחלת אלצהיימר המחזיקים באמונות חיוביות לגבי ההזדקנות, נוטים לפתח דמנציה בשיעור שהוא פחות מ-44%.

גילנות יכולה להוביל למעגל מרושע של התדרדרות. מחקרים מראים שקשישים שמפנימים את המסרים השליליים של הגילנות נוטים פחות לבחור באורח חיים בריא, ורובם לא פעילים פיזית ולא מחוברים חברתית. מצב זה מגביר את הסיכון לנכות וגורם להרגשה רעה מאוד. ההנחה שאנשים מבוגרים הם חלשים יותר ותלותיים יותר, יכולה להיות נבואה שמגשימה את עצמה.

  • גילנות יכולה לפגוע בבריאותם העתידית של אנשים שהם צעירים כעת

גם אנשים צעירים אינם חסינים מפני ההשפעות המזיקות של הגילנות. מחקר שבדק נתונים של אנשים שנאספו במשך 40 שנה מצא כי צעירים שהחזיקו בסטריאוטיפים שליליים לגבי מבוגרים, נטו להיות פחות בריאים ככול שהתבגרו, תוך שהם הופכים לאותם הזקנים, להם נהגו ללעוג כשהיו צעירים.

איך ניתן להעלות את המודעות לגילנות ולנקוט בצעדים הולמים כדי להיאבק בה?

הנה שני רעיונות לדוגמה:

  • לבדוק את הגישה שלנו להזדקנות. איך אנחנו מדברים על קשישים? על ההזדקנות שלנו? האם אנחנו מתבדחים על חשבונם של מבוגרים ומחזקים בסטריאוטיפים לגביהם? האם אנחנו מפחיתים מערכם של אנשים שמתמודדים עם אתגרים פיזיים וקוגניטיביים הקשורים לגילם?
  • לחפש דימויים חיוביים על ההזדקנות. מחקר שנערך לאחרונה מצא שהצגת ההזדקנות בסרטים היא לרוב שלילית. נדיר מאוד לראות דמויות של קשישים על המסך, וכשהם מופיעים הם מציגים דמויות נלעגות.

מעניין מתי הפכנו לחברה שלא אכפת לה מהסטריאוטיפים על קבוצה של אנשים ששימשה לא מזמן כעמודי התווך של הקהילה והחברה שלנו? כדי לתקן זאת, אפשר לקרוא ספרים ולראות סרטים שמתארים את החיים המהנים של אנשים מבוגרים.

מאמר זה נכתב בשיתוף >> https://www.hagai-med.co.il/

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.