דגשים בעת כתיבת צוואה בגיל השלישי

כתיבתה של צוואה היא זכותו האישית של כל אחד ואחת, ואין אדם זקוק לאישורו של איש לצורך כתיבתו של מסמך זה. יתרה מזאת, אדם יכול לכתוב את צוואתו בכתב ידו, לשים את הצוואה במגירתו והרי שזוהי צוואתו שיש למלא אותה במלואה לאחר לכתו.

ועם זאת, ככל שאנו מתבגרים, גם אם הדבר איננו משקף ולו במעט את מצבנו הרפואי, הרי שעלולים לקום גורמים כאלו ואחרים אשר יעלו טענות באשר לשיקול דעתו של המצווה אשר כתב את הצוואה בגיל מופלג ותוך שייתכן והיה נתון לסוגיות בריאותיות כאלו ואחרות.

על-כן, רבים ממליצים שבעת כתיבתה של צוואה בגיל השלישי, מומלץ יהיה שייגשו המצווים לעורך דין המתמחה בדיני ירושה ושילווה אותם במה שעונה לשם "כתיבת צוואה בפני עדים".

סוגי הצוואות הקיימות

כיום עומדות לרשות המצווה מספר אפשרויות לעריכת צוואה:

צוואה בכתב יד – זוהי הצוואה שצוינה בתחילתו של מאמר זה, ועל-פיה על המצווה לכתוב את הצוואה בכתב ידו. יש לציין כי בצוואה זו יכולות ליפול טעויות טכניות דוגמת אי-חתימת המצווה, צוואה ללא כותרת המדגישה את היותה צוואה, היעדר תאריך וכיוצא בזאת. למטילים ספק בבריאותו של המצווה וביכולותיו הקוגניטיביות יהיה 'קל' יותר להוכיח זאת בצוואה שכזאת.

צוואה בפני עדים – זוהי הצוואה המומלצת על-ידי עורכי דין לצוואות וירושות שכן צוואה זו נערכת בפני שני עדים המעידים כי המצווה עשה זאת מהסכמתו ותוך שהיה כשיר לצוות, וכן הצוואה חתומה על-ידי המצווה, על-ידי העדים וכן על-ידי עורך דין המלווה את המצווה. במקרים רבים, עורך הדין גם ילווה את המצווה בכתיבת הצוואה ובכך יקשה באופן ניכר על אלו שיבקשו להטיל דופי בצוואה או למצוא בה פגם כזה או אחר.

צוואה בפני רשות – במקרה זה מדובר בצוואה המובאת בפני רשות, קרי בפני שופט המאשר את הבאת הצוואה בפניו. יש לציין כי במעמד זה הרשות איננה עוברת על הצוואה, איננה בוחנת את מידת כשירותה או דיוקה. על-כן, זוהי דרך עריכת צוואה שאיננה מומלצת כל שכן על הגיל השלישי.

הפקדת הצוואה

לבני הגיל השלישי וכן בכל גיל מומלץ להפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה, וזאת מכיוון שהדבר יאפשר לתקוע יתד ולהתוות את הצוואה כהכרח שלא ניתן להתעלם מפניו.

הפקדתה של הצוואה תוביל לכך שגם אם היורשים השונים לא יהיו מודעים לקיומה, הרי שמרגע ובו הם ינסו לממש את עיזבונו של הנפטר, תובא בפניהם הצוואה, והם יהיו מחויבים לפעול על-פיה.

ועצה לסיום

אם עוד טרם כתבתם צוואה ואתם בבואכם לקראת הגיל השלישי או בני הגיל השלישי, הרי שחשוב להקדים ולעשות זאת ויפה שעה אחת קודם.

צוואה שכתובה היטב תשקף את רצונכם, וכן תמנע מצבים לא נעימים ובהם למשל, נכס המקרקעין שבבעלותכם ובבעלות בן / בת הזוג, יועבר בחמישים אחוזים אל בן / בת הזוג והיתר אל הצאצאים. זאת בעוד שבצוואה תוכלו להורות על העברת הנכס במלואו לבני ובנות הזוג הנותרים. 

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.