מתי כדאי לשקול ללכת לבית אבות?

עם השנים הרפואה מתפתחת ואיתה גם תעשיית התרופות והעלייה במודעות לרפואה מונעת, מה שמשפיע באופן ישיר על התארכות תוחלת החיים. כתוצאה מכך גדל שיעור האוכלוסייה המבוגרת באופן משמעותי, וכך גם גדלה האוכלוסייה הסובלת ממחלות זקנה ומקושי בתפקוד יומיומי. משפחות רבות מתמודדות עם הדילמה האם לשקול מעבר לבית אבות או להמשיך לנסות לקיים שיגרת חיים בבית, בזמן שאחד ההורים הולך ומאבד את עצמאותו ונזקק לסיוע סעודי. לא תמיד בני המשפחה מסוגלים לשמור על הקשיש לאורך כל שעות היממה, ולספק לו את כל הצרכים הנדרשים, לעיתים הם גם לא מבינים מהם הצרכים להם הוא זקוק.

כיצד ניתן לזהות האם בן משפחה הפך סיעודי? איך ניתן להחליט איזה סיוע הכי נכון עבורו? במאמר הבא נענה על הכל.

איך ניתן לדעת אם בן משפחה הופך לסיעודי?

אדם סעודי הוא אדם שאינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות פשוטות, וכתוצאה מכך נפגעת איכות החיים שלו ושל הסובבים אותו. על מנת לזהות האם אדם סעודי ישנה בדיקה של שש פעולות קבועות, בניהן מעבר מהמיטה לכיסא, לבוש, אכילה וכדומה. כאשר אינו מסוגל לבצע שלוש פעולות מתוך שש הפעולות שנקבעו, הוא מוגדר אדם סעודי.

איך ניתן להחליט לאיזה סיוע נזקק הקשיש?

הידרדרות המצב הרפואי בקרב קשישים לרוב הינה תהליך מתמשך, לכן לא תמיד ניתן לזהות את השלב המדויק שבו הוא זקוק לעזרה חיצונית. מומלץ לפנות תחילה לרופא המשפחה אשר נותן את חוות דעתו ומפנה גם לאחות מטעם קופת החולים, אשר מגיעה לביקור ביתי, בו היא יכולה לבחון את הקשיש בסביבתו הטבעית ואת היכולת שלו לתפקד ולהתנהל בה. בשלב הבא באמצעות עובדת סוציאלית וחווות הדעת, קובע המוסד לביטוח לאומי האם בן המשפחה זקוק לסיוע סעודי.

מהם הסימנים ומתי נדרש לבצע מעבר לבית אבות?

ישנם סימנים שונים המעידים על הצורך של אדם בהשגחה צמודה ומקצועית, חשוב מאד לשים לב ולעקוב על מנת שתוכלו לשמור על יקיריכם, ולהבחין בשלב בו אינם מסוגלים עוד להישאר לבדם. הנה כמה הסימנים שיעזרו לכם לזהות:

בלבול ושכחה בנטילת תרופות- במצבים רבים אנשים מבוגרים נוטים לבלבל בין סוגי התרופות, לצרוך מינונים לא תקינים, בזמנים לא נכונים או שבכלל נוטים לשכוח ליטול את התרופות. מצב זה עלול להיות מסכן חיים ולכן יש צורך בהשגחה ופיקוח.

טיפול והיגיינה אישית- אדם הנזקק לעזרה סיעודית לעיתים אינו מקפיד או שאינו מסוגל להתקלח ולדאוג לטיפוח בסיסי כמו סירוק השיער, גילוח ופעולות היגייניות אחרות, וכתוצאה מכך מזניח את עצמו. בבית אבות יוכל לקבל סיוע בכל מה שנדרש לטיפולו האישי.

נפילות לעיתים קרובות- מצב שבו אדם מבוגר נופל לעיתים תכופות, נפצע ונפגע כתוצאה מחוסר יציבות או תפיסה לא נכונה של המרחב, עלול להיות מסוכן, במיוחד עבור קשישים שעצמותיהם חלשות ומועדות להישבר בקלות.

מלבד הסימנים הללו ישנם צרכים רגשיים וחברתיים. אם אתם מבחינם שבן המשפחה שלכם חש בדידות, לא מרבה לצאת מהמיטה ונעשה מדוכא, סביבה בה ישנם אנשים בני גילו ופעילויות חברתיות תטיב עימו.

מהן נורות האזהרה המעידות על תשישות נפש?

לא תמיד ניתן להבחין בתשישות נפש, זהו תהליך ארוך ומתמשך, תחילה אילו שינויים קלים בהתנהגות ובשלבים מאוחרים יותר זהות התדרדרות משמעותית. למרות זאת תוכלו להבחין בסימנים המהווים נורות אזהרה ומעידים על ירידה קוגניטיבית. למעשה כל התנהגות חריגה צריכה להוות נורת אזהרה- שכחה של שמות ותאריכים, בלבול בזמנים, התנהלות משונה עם כספים, שינויים התנהגותיים כמו אלימות מילולית או פיסית. אחד הסימנים הבולטים, המעידים על תשישות נפש, הוא חוסר יכולת להתמצא במרחב, כמו יציאה מהבית מבלי לדעת את הדרך חזרה. במקרים חמורים יותר חוסר ההתמצאות יכול להיות בסביבה הטבעית, כלומר לא להבחין היכן הם נמצאים כאשר הם בתוך ביתם. במידה ואתם מזהים אחד או יותר מהסימנים האלו, מומלץ מאד לבדוק, מאחר וזיהוי מוקדם יסייע לכם להבין שיש לשמור על בן המשפחה שלכם באופן צמוד ומפוקח יותר.

האם יש סיוע של המדינה לגבי מימון סיוע סיעודי עבור הקשיש?

חוק ביטוח סיעוד קובע שקשיש המתגורר בביתו וזקוק לסיוע בפעולות הקשורות בתפקוד יומיומי, זכאי לגמלת סיעוד. זוהי אינה גמלה כספית אלא סיוע באמצעות מטפלת, העוזרת בתפקוד השוטף ובניהול משק הבית, אשר מגיעה לכמה שעות בשבוע. אפשרות נוספת היא מימון חלקי של מעון לקשישים. בנוסף ישנו גם סיוע בהתקנת לחצן מצוקה, שירותי כביסה ואספקה של מוצרי היגיינה מתאימים. כל זאת ניתן לברר מול המוסד לביטוח לאומי.

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.