כיצד לבחור בית אבות או דיור מוגן: המדריך המלא

מה מציע בית אבות? ובמה הוא שונה מדיור מוגן? מתי עדיף הראשון ומתי השני? אלו שאלות שמלוות רבים מבני גיל הזהב. חשוב שגם אתה תקבל עליהן תשובה לפני שתחליט.

הן בתי אבות והן מרכזי דיור מוגן אמורים לשרת אותך ולספק לך חוויה של ערך עצמי, הרגשת עצמאות ואווירה נעימה. האווירה מושגת באמצעות חדרים מרווחים ויפים, סביבה מטופחת וירוקה וידיעה כי יש יד מכוונת ומלטפת בזמן צרה וצורך.

לפני בחירה באחת מהאפשרויות, עליך לבקר במספר מקומות דיור, להתרשם מאיכות המטפלים ולוודא כי יש ברשותם רישיונות הפעלה מתאימים. מגוון המושגים ומספר המונחים בתחום הדיור, יכולים לבלבל גם את הצעירים שבינינו. וזה הופך את הבחירה למורכבת.

אתה נמצא בצומת חשוב בחייך, בו תצטרך להחליט על המשך הדיור הרצוי לך. בית אבות ודיור מוגן הם שני מונחים נפרדים אשר מתארים סוגי דיור שונים מאוד, המתאימים לצרכים שונים. ההחלטה במי לבחור תתבסס על כמה קריטריונים חשובים.

אפשרויות התשלום

מימון בית האבות שבחרת יכול להתבצע באופן פרטי או על ידי סיוע מלשכות הרווחה. בדרך כלל, אין אפשרות לקבל מימון מלא לשהות בבתי אבות: הסיוע מותנה במצב הכלכלי שבו אתה נתון ובקבלת עזרה מהמשפחה. התשלום לבית האבות נעשה בדומה לשכירת דירה מדי חודש בחודשו לכל אורך זמן הדיור.

דיור מוגן הוא לרוב פרטי ומשולם כולו מכיסך ללא אפשרות לסיוע ממשלתי. בדרך כלל נדרש סכום חד פעמי גבוה לכניסה בנוסף לתשלומים החודשיים המיועדים לאחזקה ושכירות. פעמים רבות, על מנת לשלם סכומים אלו, יהיה עליך למכור את דירתך הקיימת. בנוסף, עליך לקחת בחשבון כי לסכומים אלה יש להוסיף מחייה שוטפת, כולל ארוחות וניקיון הדירה.

צרכים פיזיים

בהכירך את עצמך ויכולותיך, תוכל לדעת מה מתאים לך יותר: בית אבות בו מסופקים כל הצרכים הפיזיים כמו עזרה בניקיון, חדר אוכל טיפולים רפואיים מכל סוג או בית מוגן, שהוא דיור עצמאי לחלוטין ובו אתה צריך להמשיך להיות אדון לעצמך ללא עזרה מיוחדת.

במקרה בו מתגלה צורך בעזרה פיזית אינטנסיבית יותר, ההחלטה צריכה להתקבל מחדש על סמך העובדות הקיימות. עם זאת, אל לך לחשוב כי מגבלות פיזיות מסוימות אמורות להוריד מרמת המחייה או האווירה אשר שוררת בבתי דיור אלה. חדרי המגורים אמורים להיות יפים ומזמינים, הניקיון מוקפד וכך גם הסביבה במקום.

צרכים חברתיים

אם אתה עצמאי ומעוניין בחיי חברה פעילים ובהכרת אנשים חדשים ומעניינים, כנראה שהאפשרות של דיור מוגן תתאים לך יותר. דיור מוגן (כמו רשת הדיור המוגן מגדלי הים התיכון) מציע שלל פעילויות כמו בריכה, חוגי התעמלות, ספריה, הרצאות ועוד. ככל שהתשלום אותו תשלם על הדיור גבוה יותר, סביר להניח שרמת השירותים תהיה גבוהה יותר.

אולם, גם אם אתה סובל ממגבלות פיזיות כלשהן ותעדיף דיור בבית אבות זה או אחר, תוכל ליהנות ממגוון פעילויות חברתיות בנוסף לתמיכה אינטנסיבית המותאמת ספציפית לך ולקשייך. גם בית אבות יעניק לך חוויה של שיתוף והיכרות מעמיקה עם הדיירים.

צרכים נוספים

ישנן עוד כמה נקודות למחשבה, לפני ההחלטה החשובה על סוג הדיור המתאים לך ביותר. אלו שתיים מרכזיות:

מיקום גיאוגרפי – סביר להניח כי הקרבה הגיאוגרפית לילדים ולנכדים חשובה לך מאוד. עליך לחשוב על אפשרויות הדיור הקיימות באזור המגורים בו אתה חפץ, לבקר בהן ולהחליט רק לאחר מכן

שירות – כאשר תבקר במקום מסוים, שים לב לרמת השירות והיחס של המטפלים והמנהלים במקום. כמו כן, נסה לשוחח עם חלק מהדיירים ולשמוע מהם על חוויותיהם ורמת שביעות רצונם מהמקום

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.