טיפים לביקור בבית אבות - מה כדאי לבדוק?

בחירת בית אבות או דיור מוגן היא מן הסתם אחת מההחלטות החשובות אותן עלינו ועל יקירינו לקבל. אספנו עשרה גורמים עיקריים שעלינו לבדוק בביקורינו בבית האבות.

במהלך הביקור נעריך לא רק את איכות הטיפול שיקבל יקירינו, אלא גם את איכות חייו בבית (המושגים לא בהכרח זהים).

חשוב – עוד לפני הביקור יש להגדיר את צרכיו ורצונותיו של הלקוח – הדייר. יש לשקלל את מערכת הגורמים השונים ולהתאימם לדרישותיו היחודיות של יקירינו.

כמו כן, אופי הסיור והבדיקה עשוי להשתנות בהתאם לסוג בית האבות המדובר (בית לתשושים, סיעודיים, תשושי נפש וכו').

  • ביקור בשעות בהם נערכות פעילויות - יתרון משמעותי שמציע בית האבות על פני שהייה בבית הוא מגוון פעילויות עשיר. כדאי לצפות בפעילות מסויימת, לבדוק האם הצוות נהנה להעביר אותה, האם הדיירים משתתפים ופעילים. לאחר מכן יש לעבור על תוכנית הפעילויות/העיסוקים המוצעים, ולבדוק האם הם מתאימים ליכולתו ורצונו של יקירכם.
  • ביקור בשטחים חיצוניים המקיפים את הבית - חשוב למרביתינו להנות מיום שמש בגינה. יש לבדוק האם קיימים שטחים ירוקים או גינות. האם הם נגישים ובטוחים, האם מתקיימות פעילויות גם בשטחים אלו, והאם הצוות מסייע ומנגיש שטחים אלה לדיירים.
  • בטיחות ובטחון - אלו חשובים לא רק לדייר, אלא גם לשקט הנפשי של בני המשפחה. יש לבדוק אם ככלל יש מודעות לנושא הבטיחות במדיניות הבית, והאם היא אכן מוטמעת בצוות העובדים. יש לבדוק לדוגמא האם יש לחצני מצוקה בחדרים ובשירותים, האם מותקנים באמבטיה ובשירותים ידיות אחיזה. יש לוודא שהבית אכן נשמר ומאובטח במשך כל שעות היממה, ויש לבדוק כי צוות מיומן נמצא ונגיש גם בשעות הלילה.
  • הגיינה וטיפוח אישי - יש לשאול ולברר מה אפשרויות הרחצה, באיזה תדירות ובאיזה אופן היא מתבצעת, מהם האפשרויות ביחס לטיפוח אישי (ציפורניים, גילוח, טפול קוסמטי...), כמובן יש לצפות במראה הדיירים, לבושם, האם הם מגולחים וכו'.
  • משוב מלקוחות - משוב חשוב ובעל ערך ניתן לקבל מהלקוחות – הדיירים ובני משפחותיהם. סקר יעיל ופשוט יתמצה במשפט: "האם אתם מרוצים?" כמובן שניתן ורצוי לרדת לפרטים, לחקור ולברר בקשר למרכיבי הטיפול והשירות הניתנים בבית.
  • המרקם של אוכלוסיית הדיירים - חשוב לנו עד מאוד שיקירינו ישתלב ויתערה בסביבתו החדשה מבחינה חברתית, תרבותית ותפקודית. לאור זאת, אחת מבדיקתינו תיהיה האם הדייר יוכל לתקשר עם חבריו הדיירים. תקשורת לקוייה עלולה להיות חסם משמעותי, שיפגע משמעותית באיכות חיי הדייר בביתו החדש.
  • הצוות המטפל - גורם חשוב ביותר בבדיקתינו הינו הגורם האנושי. אולי הגורם החשוב ביותר בבדיקתינו. יש לקיים ראיונות חתך עם אנשי צוות בדרגים שונים. יש לחקור נסיון, הכשרה ומקצועיות. יש להתרשם באם הצוות מגלה אמפטיה אל הדיירים, האם הוא חייכני ומחבק, או אם הוא, לא עלינו, כעוס וחמור סבר. קשה להפריז בחשיבות הגורם האנושי בבית האבות, שכן אנשים אלו אמונים על הטיפול ביקירינו והבטחת איכות חייהם.
  • מבנה פיזי וחדרי מגורים - יש לבדוק את הבית ורמת תקינותו. האם הוא עומד בסטנדרטים שנקבעו על ידי הרשויות השונות. יש לבקר בחדרים ולבדוק גודל, מראה, אבזור וכו'.

מכיוון שמדובר בסביבה חדשה ולא מוכרת, יש לוודא התאמה ככל שניתן לדייר החדש.

  • תזונה - לנושא ארוחות ותזונה ראויה חשיבות מרובה בחיי הדייר הקשיש. מוצע לסעוד בחדר האוכל, ואם אפשר יחד עם הדייר העתידי. יש לבדוק יחד עם דיאטנית את התפריטים המוצעים והתאמתם לצורכי הדייר.
  • שילוב כל החושים - בביקור חובה עלינו להרגיש את הבית. חשוב לזכור, בדיקת בית אבות והתאמתו לדייר אינה החלטה אנליטית. יש לערב את מגוון החושים שניתנו לנו, ולתת להם משקל חשוב בהחלטה – האם הבית המוצע מתאים ליקירינו. החלטה ובחירה מושכלת תשלב אינסטינקטים – תחושת בטן כמו גם את השכל הישר!
חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.