מטפל סיעודי או בית אבות - מה עדיף?

בכל משפחה ישנה ההתמודדות עם הסיוע לבני המשפחה המבוגרים, תחילה אלו רק סידורים בירוקרטים מול הבנק, חשבונות וקביעת תורים, בשלב מאוחר יותר בארגון השוטף של הבית וככל שעובר הזמן התלות הולכת וגדלה. זוהי התמודדות הדורשת מהמשפחה זמן ומאמץ אבל לא רק, ישנה גם התמודדות נפשית עם היפוך התפקידים והשלמה עם המצב, עד שמתגבשת הבנה שקיים צורך בעזרה קבועה. אחת השאלות שעולות בדרך כלל היא מה עדיף יותר- שהות בבית יחד עם מטפל סיעודי או מעבר לבית אבות? כמובן שבאופן טבעי רוב האנשים חושבים שהבית הוא המקום האידיאלי, אך לא תמיד הדבר נכון או אפשרי.

מהו טיפול סיעודי?

ישנן שתי אפשרויות עיקריות בכל הנוגע לטיפול סיעודי בבית הקשיש: האפשרות הראשונה היא מטפלת סיעודית דרך ביטוח לאומי, אשר מגיעה למספר שעות בשבוע. היקף הפעילות נקבע בהתאם למצבו של הקשיש, ונע בין 9.5 ל-22 שעות בשבוע.

האפשרות השנייה היא קבלת היתר להעסיק עובד זר סיעודי, לקשישים הזקוקים לעזרה בכל שעות היממה. אפשרות זו מעניקה שקט נפשי לבני המשפחה, מתוך ידיעה שהאדם היקר להם, נמצא בהשגחה בכל רגע נתון. מנגד, זו אפשרות יקרה מאד, לכן היא מהווה שיקול כלכלי עבור משפחות רבות, ואז גם עולה האפשרות של מעבר לבית אבות.

מהו בית אבות?

ישנו מגוון רחב של בתי אבות, ניתן למצוא מקומות פשוטים המצעים כל מה שדרוש עבור מחייה בסיסית וגם מקומות יוקרתיים המצעים שלל אפשרויות ורמת חיים גבוהה, אז הם גם עולים בהתאם. מעבר לרמות השונות ישנם גם סוגים שונים בכל מה שנוגע לרמת הטיפול ולמצבו של הקשיש, החל מבתי אבות גריאטריים עבור קשישים סעודיים, ועד לבתי אבות לקשישים עצמיים.  

מטפל סעודי או בית אבות – מה עדיף?

אין תשובה אבסולוטית לכך. התשובה לשאלה זו מאוד אינדיבידואלית, מאחר ותלויה בהמון גורמים. הדבר הראשון הוא רצון הקשיש והמשפחה. לאחר מכן נבדקת גם היתכנות- האם הרצונות תואמים? האם ניתן לעמוד ברצונות? מה היכולת הכלכלית ואילו וויתורים אתם מוכנים לעשות על מנת לקיים את הרצונות שלכם? ישנה גם המציאות שלא בהכרח תואמת את הרצון, במקרים מסוימים עזרה סיעודית בבית מספיקה על מנת לקיים שגרת חיים, ואילו במקרים אחרים עולה צורך בהשגחה צמודה יותר ומקצועית, ואז פונים לבית אבות.

מהם יתרונות המעבר לבית אבות?

  • חברה ופעילות - לרוב, קשישים הנשארים בבתיהם הופכים אט אט מנותקים יותר מהחברה. חבריהם משכבר הימים, פחות ניידים וחלקם כבר נפטרו מן העולם. כך שנוצר מצב שהם פוגשים רק בני משפחה הבאים לבקר. לעומת זאת בבית אבות ישנה חברה תמידית של אנשים בני גילם, החולקים את אותם חוויות. מעבר לזה ישנה הפעילות השוטפת בבית האבות שגם היא תורמת לחיוניות.

  • טיפול וסיוע רפואי - קשישים שצריכים טיפול רפואי וסיוע מקצועי יוכלו לקבל מענה טוב יותר בבתי אבות סעודיים, מאחר ויש בהם השגחה רפואית צמודה לאורך כל שעות היממה של אחות מוסמכת ורופא.

  • עלויות- ברוב במקרים העלות של מחייה בבית אבות תהיה נמוכה מהשהייה בבית בלווי מטפל סיעודי, אם תכללו את סך ההוצאות עבור הטיפול יחד עם החשבונות והתחזוקה השוטפת של הבית. עלות כוללת עבור שהייה בבית אבות סעודי היא בין 9,000 ל-15,000 ₪ בחודש. ישנם מקרים בהם ניתן לקבל סיוע ממשרד הבריאות.

  • מעקב ופיקוח- ייתרון משמעותי במיוחד הוא הנושא של מעקב ופיקוח. בתי אבות כפופים לנהלים של משרד בריאות ומפוקחים באופן קבוע. בנוסף ישנם אנשי צוות רבים ובני משפחה של קשישים אחרים, השוהים במקום בכל רגע נתון, כך שגם אם אינכם נמצאים אתם יכולים להיות בטוחים שיש מי שרואה ובוחן את ההתנהלות של המקום.

קבלת החלטה נכונה-

כפי שכבר ציינו אין החלטה נכונה, ישנה ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם! לכן על מנת להגיע להחלטה זו וודאו שאתם מתייחסים לדברים הבאים: שימו לנגד עינכם את רצונו של האדם המטופל, במידה והוא מסוגל לשתף אתכם. מעבר לרצון שלו יש לבחון את מצבו הרפואי ולענות על השאלות- מה יהיה הכי נכון ובטוח עבורו? האם הוא זקוק לטיפול רפואי צמוד? האם הוא תשוש נפש? או שבכלל הוא עצמאי ורוצה להמשיך לקיים חיים פעילים עד כמה שניתן. כמובן שיש לקחת בחשבון גם את הפן הכלכלי, את יכולת המימון של הקשיש ושל בני המשפחה, באילו גורמים ניתן להסתייע? כמו ביטוח לאומי, ביטוח סיעודי וכדומה.

בכל החלטה שתבחרו תדאגו להישאר מעורבים ונוכחים עד כמה שאתם יכולים.

מיעד נוסף

ביטוחי בריאות לגיל השלישי

על דיור מוגן ותביעת סיעוד - איך זה עובד?

חיפוש מגורים למבוגרים לפי רשתות מובילות
נוה עמית
עד 120
בית בלב
משען
בית בכפר
חיפוש בית אבות עם ברבן

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.